Moje domovská stránka : www.kuknamys.cz -     Letecký simulátor L-159A Alca     Sbírka modelů 1:48     Astronomický dalekohled     Fotografie domácích mazlíčků     A další nesmysly :-)    


Flight Zone Vodochody


Tato scenérie je vyvíjená pro můj pomalu vznikající letový simulátor L-159 Alca. Je určena pro dnes již zastaralý Microsoft Flight Simulator FS2004. Scenerie se táhne v pruhu zhruba od oblasti nad Příbramí až severním hranicím ČR a je určena k letům pouze z letiště Aero Vodochody.


Instalace scenérie

BASE PACK scenérie Flight Zone Vodochody FS9 zahrnuje ortofotomapu a autogen pro oblast 12 a 17 týmu Czech Republic VFR Team doplněného autogenem širokého týmu autorů. Ortofoto je převzato v původním provedení a autogen jsem většinou sjednotil, opravil nebo vytvořil zcela nově. Ke scenérii je vhodné použít mesh Vládi Stojeho, který ho nezištně vytvořil pro naši komunitu simulátorových příznivců. Protože tato scenérie byla vytvořena nezávisle v několika vlnách a není zcela jednoduché si ji doma na počítači nově zkompletovat, dovolil jsem si vše sestavit do jednoho velkého balíku a dát zde k dispozici ostatním. Scenérie má pouze letní textury a neobsahuje textury dalších letních období.

Základní instalace FS9 - je nutné mít naistalovaný program Microsoft Flight Simulator FS2004, známý také pod jménem FS9. Je vhodné zvolit instalační metodu "Custom Install" a nenainstalovat simulátor do instalačním programem navrženého adresáře "C:\Program Files\Microsoft Games\Flight Simulator 9". Zvolte například jednoduchý adresář C:\FS9. Pokud totiž budete potřebovat souborovým manažerem upravovat časem dodatečně nainstalované prvky například scenérie či letadla, dostanete se do cílového adresáře daleko rychleji. Zvolte kompletní instalaci protože na většině běžných počítačů by neměl být problém s místem na disku.

Instalace patche 9.1 - po naistalování letového simulátoru proveďte update patchem FS91UPD.EXE . Protože tento patch výrazně navýší rychlost zobrazování resp. FPS je jeho instalace naprosto nezbytná !

Odstranění nutnosti vloženého CD při spouštění FS9 - při spuštění originální verze FS9 musí být vloženo instalační CD. Pokud nahradíte originální soubor upraveným souborem fs9.exe , není již nutné při dalších spouštěních mít vložené instalační CD.

Odstranění některých hlášení programu FS9 - přepsáním originálního modulu language.dll ze souboru NOBRAKES.ZIP můžete dosáhnout odstranění některých výpisů na obrazovku FS9 např. PARKING BRAKES.

Ověření instalace spuštěním FS9 - nyní si v simulátoru najděte letiště LKVO - Vodochody, nastoupejte třeba pomocí fukce SLEW do výšky 2000 stop a "couvněte" v režimu SLEW o kousek zpět. Měli by jste vidět letiště LKVO tak jak je zobrazené v základní scenérii programu FS9.


Instalace BASE PACKu - teď přikročíme k instalaci samotné základní části scenérie Flight Zone Vodochody. Rozbalíme kompletně instalační balík Flight Zone Vodochody BASE PACK.zip. do hlavního adresáře FS9. Pokud máme letový simulátor nainstalovaný např. v adresáři C:\FS9 po rozbalení vznikne adresář C:\FS9\Flight Zone Vodochody BASE PACK. Nyní je potřeba scenérii zaregistrovat v programu FS9. První možnost je po otevření základního menu kliknout vlevo dole na menu SETTINGS a posléze na SCENERY LIBRARY. Zde se jak pro každou novou instalovanou scenérii vytvoří tlačítkem ADD AREA příslušná registrace viz. následující (pouze ilustrativní) obrázek :

Případně je možné vynechat výše popsanou automatickou instalaci a ručně doplnit nové soubory do scenery.cfg, který naleznete v hlavním adresáři FS9. Takto můžete scenérii naistalovat i v případě, že samotný program FS2004 odmítá nové scenérie instalovat (setkal jsem se s tím na jednom z novějších PC možná to má co do činění s uživatelskými právy). Konec konců jakmile jednoduchou strukturu souboru scenery.cfg zvládnete je její přímá editace jak rychlejší, tak i pohodlnější.

Toto ortofoto lze nahradit daleko kvalitnější verzí buď pouze letních textur, nebo dokonce sezónních textur. Více informací na této stránce v rubrice Zóna Čechy

Výšková data pro FS9 - Autor Vláďa Stoje, ke stažení na www.flightsim.cz - V souboru cr_srtm.zip najdete výšková data pro českou republiku získané při misích amerického raketoplánu. Po instalaci tohoto balíku získáte daleko přesnější výškovou scenérii oproti základní verzi FS9. Nyní stačit znovu spustit FS9 a měli by jste nyní vidět to, co je na následujícím obrázku :

Aby rozdíl byl patrně zřetelný, podíváme se ještě jak vypadají oba obrázky umístěné těsně pod sebou. Nahoře je základní scenérie FS9 a dole je nainstalovaný mesh a ortofotomapa. Původní i nová scenérie mají své výhody i nevýhody. Mezi hlavní nevýhody nové scenérie bych zařadil vyšší nároky na počítač a tu skutečnost, že zde jsou pouze letní textury a ostatní roční období nejsou zahrnuta. Nespornou výhodou nové scenérie je pochopitelně částečná možnost letů VFR a přirozený vzhled krajiny.


Instalace nové textury stromů - pro tuto scenérii jsem připravil novou texturu stromů. Pokud souborem z instalačního balíku Texture.zip přepíšete stejnojmenný soubor v adresáři C:\FS9\Texture dosáhnete jiného efektu viditelném na dalším obrázku. Do stromů jsou přidány světlejší jarní barvy, nechám na každém jednotlivci zda se mu to líbí či nikoliv. Nezapomeňte ale, že touto změnou měníte i veškeré další scenérie na vašem počítači používající danou texturu. Texturu se tedy vyplatí před přepsáním zálohovat, aby bylo možné případně vše uvést do původního stavu.


Instalace nových textur autogenu budov - také textury budov autogenu jsem výrazně upravil. Instalace je opět stejná. Pokud ze souboru Texture.zip přepíšete dva soubory Blda2.bmp a BLDA3.BMP a zaměníte je za stejnojmenné soubory v adresáři C:\FS9\Texture dosáhnete jiného efektu viditelném na dalším obrázku. Nahoře je původní stav a dole je stav nový. Většina budov je mírně světlejší a často také lze na domech najít světle modrou nebo například světle žlutou barvu. Města a vesnice jsou tak oproti terénu nyní o něco výraznější. Platí zde stejné upozornění jako u instalace předchozích textur. Nezapomeňte tedy, že touto změnou měníte i veškeré další scenérie na vašem počítači používající danou texturu. Texturu se tedy vyplatí před přepsáním zálohovat, aby bylo možné případně vše uvést do původního stavu.


Instalace doplňkových textur autogenu budov - protože jsem nebyl se vzhledem autogenu v některých částech scenérie absolutně spokojen, upravil jsem stávající textury do textur nových. Takže je nutné doplnit nové textury blda2_praha.bmp a BLDA3_prumysl.BMP a zkopírovat je do adresáře C:\FS9\Texture. Jinak se stane, že v některých oblastech budou chybět autogenové budovy. Efekt je viditelný na následujících dvou obrázcích. První je z oblasti Spolany Neratovice a druhý z pražského Starého města.


Nová textura pro letištní světla - z internetu jsem použil tuto "apt_lite.zip" texturu pro nová světla. Rozdíl je viditelný na následujícím obrázku.


Instalace EXTENDED PACKu - teď přikročíme k instalaci rozšiřující části scenérie Flight Zone Vodochody. Rozbalíme kompletně instalační balík Flight Zone Vodochody EXTENDED PACK.zip do hlavního adresáře FS9. Novou scenérii opět zaregistrujeme a po spuštění pokud si prohlédneme Vodochodské letiště tak uvidíme, následující obrázek. Tímto je instalace této scenérie ukončena.


Pokrytí scenérie

Na tomto obrázku je přibližně naznačno, které jakou polohu scenérie zabírá. Horní polovina scenérie je plně pokryta autogenem až ke spodnímu okraji Prahy a několika málo VFR body. Spodní polovině scenérie od Prahy směrem na jih se možná budu více věnovat až v delší budoucnosti.


Obrázky

A na závěr několik málo "screenshotů" vzniklých poletováním nad tvořenou scenérií.