Stránky jsou provozovány díky službám wedos.cz, které mohu velmi doporučit. Nízká cena hostingu a neomezená velikost stránek umožnila vytvořit jejich stávající podobu.



20.4.2016 - Základní deska přístrojového panelu umístěna a na miginu přišel poštou zase jeden malý kousíček do budoucího simulátoru.


17.4.2016 - Udělal jsem naznačení uložení čelního štítku překrytu kabiny. Tím jsem bohužel opustil přesnější znázornění kabiny Alcy a v rámci značného zjednodušení je vše jen velice přibližné. No utěšovat mě může skutečnost, že i tak je to to nejlepší, co jsem kdy udělal. I tak to vypadá celkem dobře. Jinak jsem jako vždy značně legrační. Už asi tak 14 dnů ve mě hlodaly pochybnosti o výškové pozici sedačky v pilotní kabině. Pořád mi to nedávalo smysl a střídavě mě chybělo či přebývalo dobrých 15 cm. Pořád jsem z kabiny neviděl ven, s tím by přece nešlo létat ! Dneska jsem si sedl a zoufale přemýšlel, kde je zakopán pes. Až se mi najednou rozbřesklo, když jsem si vzpomenul na jeden malý přepínač, kterým se sedačka nastavuje na výšku pilota. Hmm, no trvalo to - ale došlo mi to ! Tady se musí skrývá vysvětlení těch 15 cm, co mi pořád chyběly a nikde jsem zaboha je nemohl najít. My prťavci si holt sedačku musíme zvednout :-)


16.4.2016 - Přibyly žebra :-)


13.4.2016 - Tak jsem se konečně dostal k druhému kolu odzkoušení resp. rozchození LCD displeje pro Alcu. Hurá po správném zapojení všech drátků to konečně běhá ! To je dobrá zpráva. Ta špatná je, že je to sice pro první případné pokusy použitelné, leč malé. A tak jsem si na Alíkovi ( aliexpress.com ) vyhlédl další kus, který by byl možná lepší. A teď k druhému simulátoru, kterému se momentálně nevěnuji. Do kokpitu pro miginu totiž přibyl zaprvé již před pár týdny druhý radiokompas (nekupte to za tu cenu a za druhé je jako záložní, kdybych pokus o úpravu prvního kusu pro simulátor hodně podělal ). A za druhé jsem koupil sice dosti jetý, ale případně použitelný rychloměr. Tím je asi rozhodnuto a miginu se zřejmě pokusím udělat v dalších letech z reálných přístrojů, které budu pomalu náhodně shánět. Jakže bylo to motto pro FS2004, něco jako : "As real as it gets ?" :-)


10.4.2016 - Dodělána podlaha Modulu 1 pro Alcu a začalo cvičné sestavování celého modulu. Ukazuje se, že PC s klasickými rozměry je příliš velké. Ještě že jsem měl možnost levně koupit pár Dellů Optiplex740, ty jsou rozměrově již přijatelnější. Odhaduji, že se mi do modulu 1 podaří umístit 4 Delly což na pokrytí základních funkcí simulátoru pravděpodobně postačuje.


7.4.2016 - Musel jsem zrušit sekci "Konstrukce". Ve všech výkresech neustále dochází během vývoje k takovému množství změn, že jejich správná aktualizace je v podstatě nemožná a nacházelo by se zde příliš velké množství chyb :-(


4.4.2016 - Modul 1 pro Alcu je ořezaný na správný půdorysný rozměr a přibyla dvě žebra pro vyztužení spodní části modulu. Ořezání vyšlo či spíše nevyšlo o pověstná prsa korejské ženy a není to příliš estetické. Je to zkrátka pěkné patlání plné nepřesností a nejrůznějších omylů. Nemluvě o tom že již tradičně nemám peníze na nový materiál a tak to patlám ze všech zbytků co kde najdu. Po dodělání posledních příčných žeber do spodní části modulu budu muset překreslit většinu výkresů resp. změnit umístění otvorů aby to nevycházelo do příčných žeber. Když já ale nikdy předem vlastně nevím co z toho vlastně přesně vznikne. No jo, je to zkrátka prototyp :-) Celkově to ale asi půjde a mělo by to být to nejlepší co jsem kdy vyrobil. Nemluvě o tom že teoreticky to půjde vyrábět i v sérii. No a kdyby byly peníze na řezání konstrukce vodním paprskem a u panelů šel použít laser tak by výsledek byl už docela zajímavý :-)


2.4.2016 - Nové výkresy v konstrukci a adresace Arduin je nyní ve společném menu Adresace pro oba simulátory jako excelový soubor.


30.3.2016 - Opraven půdorys Modulu 1. Původní byl zakreslený na průmět trupu, nyní je zmenšen na skutečný rozměr v místě podlahy kabiny. Doplněny zakreslené žebra přepážek 6 - 10 pro Modul 1.


27.3.2016 - Adresář L-159 "Konstrukce" má změněnou strukturu a přibyly nové náčtrtky konstrukce modulů.


26.3.2016 - V adresáři L-159 "Konstrukce" jsou čtyři nové fotografie první fáze zpevnění prvního modulu.


20.3.2016 - Uff, jde to hoóódně pomalu. Konečně ale začala na půdičce vznikat modernizovaná verze Alcy.


6.3.2016 - Po sto letech přibylo něco malého pro miginu. Tabla T4 a T10. Holt to jde pomalu. A to ještě jak přijde jaro a léto bude to na půl roku ztracené úplně. Takže sláva každé nové maličkosti, která se podařila :-)


4.3.2016 - Vyskytl se zajímavý kup za slušné peníze. Automatický radiokompas pro miginu. Neodolal jsem, zakoupil a zachoval jsem se k němu velmi nepěkně. Vlevo je to co zbylo pro pokus o simulátorový budík a vpravo to pro mě nadbytečné. Takže ještě sice není vyhráno a druhá fáze až seženu příslušné krokové motory bude pokus o jeho simulátorové oživení. Časem . . . někdy . . . až se k tomu dostanu. Radiokompas je v originálním provedení neuvěřitelná směs těžkých a bytelných dílů smíchaných s precizní hodinářskou prací se spoustou ozubených koleček. Velkou otázkou bude, jestli po doplnění o krokové motory neztratí svoji původní přesnost, čehož se celkem obávám. Přesnost odečítání na originálním budíku je totiž celkem úplně někde jinde, než když si to programujete doma na LCDéčku. Jen třeba tvar špičky ukazatele radikokompasu je kapitola sama pro sebe.


28.2.2016 - Nový archiv programu pro miginu v sekci download. Zřejmě se tam nic moc od poslední aktualizace nezměnilo, jen pro jistotu nahraná nová verze.


28.2.2016 - Skoro celý den jsem si hrál . . .


16.2.2016 - Jsem poslední dny nějak stahanej a tak si jen tak po chvilkách hraju. Začal mi pomalu na počítači vznikat ve velmi hrubých rysech Žatec. Nakonec jsem rád, že jsem se do toho pustil protože létání z letiště odkud Miginy opravdu operovaly je najednou daleko uvěřitelnější než dosavadní poletování z Vodochod. Pepkovi Migy i Tatry jsou ostatně také pěkné a krásně se tady vyjímají. A také jsem si nakreslil kontrolky pro Mig-21 PFM, resp. jejich pravděpodobný vzhled. A kolega na severu začal připravovat tišťák pro další panel pro Alcu za což mu velmi děkuji. Jak už jsem psal tak na Alcu bohužel tak dva měsíce nebude čas a pak se to snad zase zlepší a něco malého zase udělám.

Jo a poslední aktualita. Dopoledne jsem byl zase téměř přesně po třech měsících proletět simulátor Alcy na půdičce. Start samotného simulátoru jsem tentokrát zvládl již o něco lépe a misi jsem zaletěl na první pokus. Legrační je, že už vlastně nepotřebuji simulaci poruch. Ona je ta věc dělá sama od sebe. Z neznámých důvodů se mi zobrazily na MFD pouze dva první traťové body a já jsem za letu těžce přemýšlel o tom co ta věc vlastně umí, jaký profil letu má vedoucí a jak trať zvládnout jen za pomoci hrubého povědomí o požadovaných kurzech. A hlavně jen díky radaru se mi podařilo najít pozemní cíl a potom ve změti dalších cílů najít i vedoucího. Simulace provozu na letiště došla už tak daleko, že jsem s odstupem mnoha měsíců co jsem to naprogramoval a namluvil po vystoupení ze simulátoru chvíli dokonce poslouchal co na letišti děje a sledoval průlety ostatních letadel. Budu k uzoufání nudný a stereoptypně otravný. Ale ta věc je vážně DOST dobrá a vlastně ani nechápu, jak se mi ji podařilo dát dohromady.


14.2.2016 - V chlívečku Mig-21 PFM jsou k nalezení nové manuály pro Mig-21 a připravené ke stažení. Tedy to, co se po havárii XD karty podařilo zachránit. Některé manuály jsou totálně pryč, ale to co zbylo bohatě stačí na mnoho dalších měsíců pro programování.


13.2.2016 - Přibylo menu "Konstrukce" pro Alcu.


9.2.2016 - Po asi třech měsících jsem se na jeden den dostal k tvoření kokpitu nové Alcy. Tentokrát byl na počátku pouze jeden technický požadavek a to ten, aby ta věc kdykoliv v budoucnosti prošla standartním osmdesátkovým futrem. Ještě ráno jsem se domníval, že tento požadavek budou splňovat tři moduly. Ale když jsem se to začal pokusit tvořit tak jsem zjistil, že je to fakt naprostý nesmysl a kokpit se bude nakonec skládat z modulů čtyř. A protože jedna dobrá zpráva denně stačí, tak ta špatná je ta, že pravděpodobně zhruba dva měsíce se k dalším pracem na tomhle kokpitu patrně nedostanu. Doba je zlá a čas se stává čím dál tím víc nedostatkovým zbožím :-(


10.2.2016 - Za prvé se povedlo záchranným softwarem získat zpět cca 90% fotografií manuálů. A za druhé se severní vývojová dílna rozvášnila takovým způsobem, že v domácích podmínkách začala vyrábět oboustranné tišťáky. Klobouk dolů. Výsledek je vidět na další verzi panelu ovladačů pro Alcu. Kromě jednoho zrcadlově přehozeného spínače ze spodní řady - což šlo opravit snadno - je výsledek potěšující a možná i finální. Uvidíme, až se podaří panel zapojit a vyzkoušet, kolik chybiček se ještě najde.


8.2.2016 - Celkem vydařený víkend. Kotě Lórina se nepřestalo toulat a přejelo jí auto dole ve vesnici. A já jsem se táhl několik stovek kilometrů tam a zpátky, zabil celý den a výsledkem několika hodinového focení stovek stránek mnoha manuálů pro Mig-21 je zhroucení XD karty foťáku na posledních několika málo fotkách. Tak to bychom měli, programování Miginy zřejmě bude mít větší zpoždění. No a závěrem nevím jestli mezi dobré nebo špatné zprávy patří to, že vážně uvažuji o tom, že si pro simulátor Miginy vyberu jako domovské letiště Žatec. 4609 se zde zřejmě podle rozcházejících se pramenů vyskytovala jak v Žatci tak i v Budějovicích. A nebohý vybagrovaný Žatec se mi více hodí jako rozšíření stávající letové zóny Vodochody, krásně to na sebe navazuje. Což ovšem znamená si letiště vybudovat zcela nově od základů, aby pasovalo na ortofotomapu. Považujme tedy tudíž toto raději za zprávu špatnou, aby se limit tří havárií nebo katastrof které nejenom v letectví chodí v sérii za sebou už naplnil :-(


5.2.2016 - Tak je díky iniciativě severní větve vyrobená první zkušební deska pro osazení spínačů rozvaděče Alcy. Spínače šly pájet skvěle, to je dobré. Ale jinak to ještě není ono, neboť je deska zvláště díky přečuhujícím konektorům velká a nešla by jednoduše osadit do panelu v simulátoru. Takže se ještě musím v neděli v klidu zamyslet, co s tím provedeme. Předběžný nápad mám, ale dostanu se k tomu až v neděli. Teď se chystám na zítřejší dalekou cestu na východ za manuály PFMky. Jinak je ale tato metoda VELMI správná cesta, jak vše vylepšit - Láďo díky :-)

Už jsem oplakával dalšího kocoura, kterého po třech dnech našla přítelkyně zavřeného v autě. Kam si vlezl během vyndavání nákupu a já si toho bohužel nevšimnul. Naštěstí vše přežil a už se zase válí v obýváku :-)


22.1.2016 - Láďo a Pepku. Nové věci, které se vyplatí alespoň přečíst najdete v menu : "Arduino_2560", modrá sekce "Soubory *.txt". Láďa najde v download sekci 159 nejnovější verzi jak hlavního programu C++, tak i momentálně programy pro tři desky Arduina. Můžeš si pomalu začít hrát :-)

Jinak i Alca je dneska po prvním "záletu" a dosáhla téměř stavu před rekonstrukcí Arduin. Už jsem se dokonce naučil jakž-takž popisovat Arduina, shieldy a kabely :-)


20.1.2016 - Trubte na poplach, zrušte poplach ! Kotě Lórina strávilo velmi mrazivou noc a den a patrně bloudilo někde dole ve vesnici, aby si po 25 hodinách našlo cestu domů. Takže si odečetlo první kočičí život a momentálně se vyvaluje ve vytopeném pokoji, než spáchá další alotrium. Mazlí se, tulí se a užívá si pohodlí teplého pelíšku. Tímto předvedením praktického výcviku přežití v extrémních podmínkách se patrně raketově etablovalo do kasty venkovních koček. Snad ale pochopilo že pelíšek je zkrátka pelíšek a bude opatrnější.


18.1.2016 - Hmm. Tak mínus další kočka. Kotě Lotrando se doslova a do písmene rozplynulo ve vzduchu.Tady ještě sedí před domem na svojí druhé krátké procházce po venku. Za pár vteřin zaběhne s druhým kotětem za roh a už se nikdy nevrátí. Po dvaceti minutách začínám několik hodin pátrát v okolí po kotěti. Ve sněhu najdu na silnici stopy kocoura Zikeše chodícího pravidelně do vesnice, ale naprosto nikde ani jednu malou stopu kotěte, která by mířila pryč z pozemku. Je třeskutá zima, mráz klesá už k večeru k mínus deseti, takže sbohem Lóri. Nejzáhadnější zmizení ze všech kočičích ztrát, ani na jedné z kamer nenajdu sebemenší náznak toho co se stalo. A všechny malé ťapky od koťat nacházím na obvodu domečku a ani jednu nenajdu při pátrání v okruhu desítek metrů od zahrady. Stejnou měrou jako mě Lórina bude chybět mě štve i to, že se stalo něco, co si naprosto na rozdíl od všech předešlých kočičích zmizení naprosto nedokážu vysvětlit a připustit, že se to vůbec stát mohlo. Bohužel ale stalo a já naprosto nevím jak :-(


15.1.2016 - Dneska jen kratičká zpráva o průběhu prací. "proJEcT21" má přepojenou většinu panelů na nové shieldy a na "proJEcT159" konečně po dvou měsících začíná tu a tam zbývat pár hodin času. Pokračuji zde také v přepojování na nové shieldy a jsem někde v polovině. Obecně se dá opravdu potvrdit co jsem, tady už psal. Jak nový hardware tak nový software pro Arduina je neskutečným pokrokem a úpravy softwaru na straně PC v C++ zatím naštěstí také žádné problémy nezaznamenaly. Nasazení nového Arduina je pohodová práce na pár hodin, v zapojení se dají snadno hledat hardwerové chyby, zapsání nových spínačů a tlačítek je pohodovou záležitostí a odstranění pevné adresace pinů na Arduinu by do budoucnosti mělo usnadnit zapojování nových kokpitů a odstraňování případných chyb Arduina. Takže vzkaz na sever a na východ - do jara by měly "létat" oba simulátory na novém hardwaru a zapojení jak severního kokpitu tak východního by nyní mělo být daleko snadnější a pohodovější záležitostí. Přechod na nový systém opravdu tedy znamená původně odhadnuté půlroční zdržení ve vývoji. Na druhou stranu efekt ve který jsme doufali - řádové navýšení kvality hardwaru simulátoru a usnadnění práce s Arduiny se také dostavil na úrovni původního očekávání. Tímto tak nějak pomalu ale jistě opouští oba projekty běžnou úroveň těch nejhorších podomácku zhotovených kokpitů a dostávají se na velmi vzdálený dohled k sytémům, které jsou pro domácí kokpity komerčně prodávané. Ještě tak deset let usilovné práce a začneme šlapat na paty továrním simulátorům :-)

A tradičně zvířátka. Kočka Zubejda se představuji na první fotografii co by čínská princezna Huang-Mňau. A na druhé ve svém nejoblíbenějším zaměstnání - rybaříme u akvária. Obzvláště sumečkem je zcela fascinována a už víme co dostane k prvním kočičinám. Háček, vlasec a rybářský prut :-)


3.1.2016 - Tak jsem musel velice nerad rozpustit dosavadní zkušební stojánek na panely pro Miginu a rozhodit to na levý a pravý panel. Už to vážně nebylo kam dávat a navíc k tomu stejně dříve nebo později dojít muselo. Takhle aspoň nebudu muset jednou pro simulátor předělávat všechna kabely a modifikovat programy pro Arduina. Neboť po dvou deskách bude na pravém panelu, na levém panelu a na přístrojovce. Tedy předběžně, snad to bude stačit na obsluhu všeho v kokpitu. Když ne, tak se bude časem přidávat. Takže éro mi nelétá, přepojování je někde v polovině a já se nemůžu "proletět". Sakryš.

Copak se tady dá něco dělat ? Jen co jsem začal označovat kabely tak už se mě ve zkušebním stojánku pravého panelu zabydlel Honzík. Jelikož byl děsně nešťastnej z toho, že jsem mu zpod nosu ukradl mrouskajícího se Lotranda, tak jsem ho tam sedět nechal. Tedy na vysvětlenou. Mladý kocour Lotrando se včera začal mrouskat. Protože to kocouři většinou nedělají tak jsem se mu juknul na vybavení a musel kocoura Lotranda prohlásit za kočku Lotrovou. Následujících pár dní bude vážně zábavných. Mňňňňaaaauuuuúúúúúúúúúú - kde mám mého kocoura ! Mňňňňaaaauuuuúúúúúúúúúú, mňňňňaaaauuuuúúúúúúúúúú, mňňňňaaaauuuuúúúúúúúúúú . . .


1.1.2016 - Simulátor miginy se dostal tak daleko, že si už zaloužil nahrát vedoucího pomocí FSRecorderu. Tak jsem se právě vrátil ze záletu poprvé s PFMkou 4609 jako číslo 2 a zaparkoval na stojánce. Inu ještě tak 5 práce bude to docela dobré simulátorové polétáníčko :-) Pepkovi stroje se na stojánce krásně vyjímají a já asi půjdu nahrávat další letadla. Jinak jsem dostal po letech možnost instalovat FS9 a FSX na opravdu dobrý počítač. FS9 se mi nakonec podařilo rozběhnout i pod desítkama. Z prvních záletů mám pocit že letadla pod FSX se chovají daleko lepším způsobem než v FS9, ale věřte hračičkovi, který ve skutečném éru v životě neseděl. Co ale zvláštní doopravdy je to, že si na grafiku FSX néé a néé zvyknout a honem jsem si nainstaloval svoje Vodochody, které na novém PC šlapou jako hodinky. Není vyloučeno, že dokonce budu mít konečně i dva pohledy do stran, což by byla naprostá paráda. Jo, jo. Hraček mám čím dál víc a času na to si s nimi hrát čím dál méně. Sakryš :-)


27.12.2015 - Tak jsem v podstatě několik dnů věnoval programování PFMky. Začal jsem s pokusy o simulaci systémů. Kromě toho, že teprve zkoumám nějaké smysluplné zobrazení letadlových systémů tak jsem plně narazil na problém manuálů. Něco málo manuálů koluje po internetu na spárku a MF. A když se do toho začtete tak zjistíte, že jak palivový systém, tak i elektrický se drobně tu a tam ve svém provedení liší. A tak jsem strávil s Pepkem několik dnů vymýšlením pravděpodobného palivového systému pro PFMku a byl jsem z toho drobně rozladěný, neboť se mi nechce programovat nesmysly. Až dneska přišla laskavá nabídka na prohlídku několika málo manuálů pro PFMku a je tam i ten nešťastný palivový systém. Takže hurá a děkuji mnohokrát a možná se mi opravdu tyhle manuály dostanou do pacek, na což se neskutečně těším.

Jinak zobrazení stavu systémů do přehledného blokového schématu musím časem zavést i na Alcu. Protože je to naprostá paráda. Nejenže postupně alespoň matně na základě téhle ptákoviny začínám tušit jak to funguje ve skutečném éru. Ale hlavně je vidět, co se to ksakru děje v tom zmatku co jsem s céčkem napáchal při pokusu o simulaci systémů. A ještě drobné a radostné zjištění. Po půl roce od zahájení psaní kokpitu pro PFMku to začíná při zkušebních záletech pod rukou příjemně ožívat a je radost s tím okruhy vytáčet. Teda sedlání tohoto éra ve skutečnosti fakt muselo být dost adrenalinovým zážitkem !


21.12.2015 - kočky zkoumají pytlík plný kabelů - to je pane lábuž ! Jen Lotrando je naprdnutý. Leží si na garnýži a trucuje, neboť mě právě málem shodil dva nejlepší monitory a dostal na prdel. Moc dlouho ale trucovat nevydržel a šel si také nějaký ten drát dolů ulovit :-)

Tak jsem právě dokončil zálet Migu po nasazení i druhého shiledu a nového softwaru do výstupního Arduina. Uff - tak to by bylo ! Takže mohu pokračovat po malých chvilkách s vývojem Miginy. To je příjemná zpráva a snad už brzy začnu psát systémy. To bude teprve pořádná psina :-)


20.12.2015 - Proběhla přestavba stránek. Vše z angličtiny bylo vráceno do češtiny, některé věci sloučeny a nepodstatné minimum by mělo být toho, co už tu není. Tak snad to bude fungovat a pokud něco bude chybět, nebo cosi nebude šlapat, tak mi to kluci prosím dejte vědět mailíkem :-)


15.12.2015 - Když neodpočívám (což v zimě dělá i medvěd tak proč bych to nedělal také :-) tak sem tam něco malého porobím. Rozchodil jsem první TFT displej pro Arduino. A pak jsem předpokládal, že instalace krokového motoru kompletně dodaného opět z Číny mě bude stát jen zlomek času než naučit se dělat z TFT LCD (to mě ve finále to stálo dva různé displeje a mnoho desítek hodin dumání co s tím vlastně dělat ). Vždyť jsem s krokáčema proboha svého času občas pracoval. No a strávil jsem s touto naprosto jednoduchou věcičkou dvě plodné odpoledne. Než jsem konečně dopájel jeden drátek. Teď už mi to funguje. Sice se mi doteď nechce uvěřit že jsem dostal tišťák, kde soudruzi z číny zapomněli připojit napájení k desce. Spíš jsem něco zase přehlédl, ale co. Neřeš to, nepřepínej, hlavně že to funguje :-)


7.12.2015 -

Technický demostrátor byl odstěhován do suterénu. Firemní žargon by pravil toto : "Nejnovější simulátor z továrny Mysch & Ego byl předveden dvěma zákazníkům. Bylo dosaženo dohody o vývoji dvou dalších kusů simulátoru. Továrnu Mysch & Ego tak čeká zářivá budoucnost. Kupujte firemní akcie !" Hmm, my co nemusíme přes tiskové mluvčí a PR oddělení žvatlat nesmysly tohoto kalibru pravíme : "Odpočívej demonstrátore v pokoji, svůj účel jsi během čtyř týdnů naprosto splnil."

Na Alcu byl nasazen první shield. Je neuvěřitelné jak po změně hardwaru a softwaru pro Arduino jde práce od ruky. To je úplně o něčem jiném. Nasazení nového Arduina je práce na pár hodin a jde to naprosto v pohodě. Hurá !!!

Po té co mi ze stolu zmizel objemný demonstrátor půjde nyní na skoro prázdném stole další vývoj naprosto parádně. Půl metru čtverečního na kterém mohu tu věc vyvíjet je pro mě nebývalým komfortem.

Kočky si neustále otevírají skříň a bydlí v ní. Potvory.

Pokud tedy Lotrando zrovna nebivakuje na garnýži. Tam se mu moc líbí a často tam tráví většinu dne.

Hvězdárna potřebuje ještě dodělat kus stropu do prostoru mezi hlavním modulem a konstrukcí nesoucí odsunutou střechu a hrubé práce budou hotové. Vypadá to, že okolo pozdního jara příštího roku tam budeme moci nastěhovat dalekohled. Hurá !


29.11.2015 - Tak se kromě nového hardwarového shieldu dočkalo vylepšeného softwaru i samotné Arduino. Pevná adresace pinů je nahrazena unikátním scan kódem každého přepínače a tlačítka, které bude načítat hlavní program. Takže bude jedno které Arduino a z kterého pinu se scan kód pošle, čím se do budoucna snad vše značně zjednodušší. Nový software dostala zatím migina zároveň s dalším zjednodušeným panelem. V současné chvíli na Miga pouze přidávám pouze další panely a až to bude plus mínus uzavřené začnu pravděpodobně s programováním systémů. Nový software se bude samozřejmě časem nasazovat i na Alcu.

Jinak se mě doma po delší domě strhla velká rvačka mezi dopělýma kočkama. Vesnické strašidlo Zikeš postupně mordovalo Flíčka a Honzíka. Propletené a řvoucí zvířecí koule se mi postupně převalily několikrát po všech místnostech domečku, než se mi je konečně povedlo pozavírat do separátních místností. Po velkém jekotu a kraválu z toho byla koťata tak vyděšená, že vylezla ze svých skrýší až po několika hodinách a celý den pak dělala móc hodný kočky. Koukej strejdo jak jsme vzorný a nezlobíme, hlavně sem prosím nepouštěj to strašlivý rezavý stryšidlo !


23.11.2015 - Vzkaz na sever. Po odstranění plexi z HUDu a nahrazení rámečkem z drátu to sice nevypadá až tak dobře, zato to docela funguje. Zálet na demonstrátoru byl včera již plně uspokojující. A také mě napadlo jedno řešení, které by zároveň ospravedlnilo existenci 17"LCD. Posunout LCD z nějakých 15 cm od poloprůhledného skla až někam k 1 metru. Tedy k maximu co umožní budoucí kokpit a velikost LCD 17", jeden z těchto dvou parametrů bude limitující. Teoreticky bychom to mohly tímto zaostřit více do dálky a odstranit tím jedinou zásadní nevýhodu současného řešení. Marně teď lovím v hlavě, od které vzdálenosti vnímáme všechny předměty jako v nekonečnu. Hmm v teorii to zní lákavě, tak to časem snad i vyzkouším v praxi i když to bude znamenat kompletní přeprogramování HUDu. Jo, jo. Pokrok se zkrátka zastavit nedá :-)

P.S. Pro pobavení ctěných náhodných návštěvníků této stránky tento text ponechávám v plném znění. Vám asi došlo ihned co jsem to napsal za nesmysl, mě to docvaklo až po pár hodinách :-)


23.11.2015 - Nemáš-li těm co na tuto stránku omylem zabloudí co sdělit, plácni sem zvířátko. To by mohlo fungovat. Takže toto je Zubejda.

Na druhé fotce po sto letech něco náladového - jeden večer na domečku.

Třetí fotka konečně aktuální - kočky kontrolují nové dveře na hvězdárně. Hej ségra, to jako teď už nemůžeme dovnitř ?

A tím se konečně dostávám k politické aktualitě ;-) Tak tedy vězte, že mě najednou popadl pocit při záletech nové Alcy, že je to nějaké nudné létání. A tak jsem po půl roce (nebo to bylo tři čtvrtě roku ? ) nastartoval na půdičce simulátor. No bylo to celkem napínavé, zda si vzpomenu jak se to dělá. Nejdřív jsem popletl pořadí startu jednotlivých PC. Pak jsem si nemohl vzpomenout na frekvenci věže ve Vodochodech a byl jsem donucen prohlížet zdroják, abych mohl naladit rádio. Další zásek vyplynul z toho, že jsem zapomněl že řídící program vedoucího je zapauzovaný a nervózně jsem obcházel simulátor a dumal, proč se vedoucí nechce přihlásit o povolení k nahození. Zase jsem musel jít do zdrojáku. No a při prvním letu nefungovalo zaměřování cílů na HUDu a to už jsem se dostal pomalu do formy a nepřisíťovaný disk díky zmíněnému popletenému pořadí zapnutí PC jsem odhalil okamžitě. Takže simulátor fungoval. Zato já jsem nefungoval. Teprve na třetí až čtvrtý pokus jsem zaletěl misi, Ale díky hodně nepříjemně vygenerovanému flaku to bylo opravdu náročné. Doplňkový úkol jsem tentokrát nedostal žádný. A tak jsem přistál, trefil vedoucího který zůstal stát na pojížděčce (to on občas dělává, jen jsem na to zapomněl), otřel si pot z čela a vypnul simulátor. Abych to řekl moderním slangem - tý jó, to je fakt hustý ! V jedné chvíle mě to strhlo tak, že jsem sprostě ječel na nebohé počítače při postřelování flakem před kterým jsem se ukrýval ve velmi nízkém letu, že níž už fakt jít nemůžu. Tedy s odstupem času musím konstatovat, že na to že jde o FS2004 je to fakt dobrý a hodně náročný zážitek. Původně jsem chtěl na novou technologii simulátoru přejít tuto zimu, ale díky tomu že simulátorů bude vznikat více bude to možná zpožděné. Asi jsem se fakt už na stará kolena definitivně zbláznil. Pustil jsem se do sériové výroby domácích simulátorů. No řekněte, jsem normální ? Naštěstí patrně nejsem. Jinak bych z toho co jinak vidím okolo sebe měl těžkou depku. Svět se zbláznil, ale já jsem to naštěstí stihl těsně před ním :-)


18.11.2015 - Po delší době se stavba simulátorů hnula. Vstupní shield pro Arduino funguje bezvadně, dosavadní panely PFMky jsou na něj přepojené a tvořím panely další. Brzy přijde čas, kdy to samé začnu provádět na Alce. Shield je fakt moc príma věc a dělá se s ním naprosto skvěle :-)


13.11.2015 - Zjistil jsem, že nový průhledový displej pro Alcu má drobnou chybku - nedá se přes něj koukat. Budu mu odebrat plexisklo a pak uvidíme co se stane. Pak jsem začal zkoušet prototyp shieldu pro Arduino. Funguje to a je to skvělé ! Jeden zásádní problém při zkoušení shieldu však existuje. Jak se sakra mám dostat k pájce, shieldu, nebo k čemukoliv jinému, když mi na jediném stole v domečku bivakují střídavě všechny kočky, co zrovna šly kolem !


11.11.2015 - Techdemon dostal HUD. Vypadá to mírně lépe než verze předchozí, ale princip nezměněn takže zásadní ergonimické problémy zůstaly a zůstanou. Je to zkrátka cena za jednoduchost zvoleného řešení :-(

Kolega mi laskavě zaslal zkušební desku vstupního shieldu pro Arduino. Prototyp vypadá velmi vydařeně, už se těším až se dostanu k testování, děkuji !


7.11.2015 - Něco přes hodinku jsem dělal na hvězdárně a pak jsem se dokopal dopsat na miginu už v podstatě hotové stmívání přístrojů. A jinak jsem stahanej a stahanej a znovu stahanej a dělám jen pro udržení zbytků morálky. Holt přichází jako každý rok fáze zimního spánku. On ten tisíciletími prověřený systém kdy se v zimě víc odpočívalo asi měl něco do sebe. Ale teď holt poručíme větru, dešti, letnímu času a kdo ví čemu ještě. Někdy mě vážně přijde naše civilizace mírně řečeno úsměvná. Náš stvořitel musel být obdařen více než značnou dávkou smyslu pro humor. A na svém bílém obláčku se musí smíchy za své božské břicho popadat. Skoro bych až řekl, že se jednoho dne uprostřed záchvatu veselí neudrží a musí nutně žuchnout zpátky na zem. Kdo ví jestli nakonec jenom nejsme jakousi variantou full HD 3D stereo televizní show pro bohy. A jestli když přijdou stahaný z práce tvořením galaxií a žuchnou do křesla (stará to by si nevěřila co si můj šéf Poseidon zase vymyslel za kravinu) a začnou nás přepínat dálkou, jestli nadávají jako my dole na Zemi - co to tam zase dávají za neuvěřitelné zhovadilosti. Že tomuhle se nedá ani věřit, ani se na to koukat. Tak tahle varianta by tedy vážně konečně alespoň nějaký smysl dávala :-)


30.10.2015 - S kolegou z péráku dáváme dohromady (tedy spíše on než já) shield pro Arduino. A mezi podzimní depresí, podzimní rýmičkou, podzimním nachlazením a potom třídenním nepřetržitým pobytu v práci stihnu tu a tam ukrást hodinku na drobné grafické upgrady přístrojovky pro Miginu. Mám z toho opět smíšené pocity. Na přístrojovku pro FS9 slušné, oproti přistrojovce skutečné mašiny naprosto a hrubě nedostačující. Ale co, pokračujeme dál, ono to nějak dopadne :-(


17.10.2015 - Byl sestaven technologický demostrátor Alcy. Na základě zkušeností s tímto "pazmekem" je jasné, že technologie zapojení konektorů k Arduinu alá "vrabčí hnízdo" je z hlediska spolehlivosti a možnosti najít chybu naprosto nevyhovující. Tak jsem si potupně musel sednout zase k počítači a začít kreslit něco jiného. Takže vše dosud vytvořené jak na Alkáči tak na PFMemce se bude předělávat. A pravděpodobně dojde i ke změnám softwaru, který zpracovává signály z Arduina. Odhadem tak půl roku zdržení a spousty další práce. Ale co, třeba to bude fungovat a doufám, že to bude opravdu spolehlivější.


4.10.2015 - Už jsem to někdy relativně nedávno konstatoval. Čím více je na obou simulátorech uděláno tím více si uvědomuji, že jsou to jenom jednoduché hračky. Úměra přímá. A čím více je na obou simulátorech uděláno, tím menší se zdá každý další pokrok prací v celkovém objemu toho, co je nutné ještě udělat. Toto je pro změnu úměra nepřímá. A ještě jednu úměru přímou. Čím více se dny ochlazují a blíží se zima, tím větší vypuká doma boj o pelech. Takže poslední obrázek by se dal komentovat i slovy : "Tak co si dáme kočky k jídlu až vstaneme ? Že bychom si dneska zakously jednoho obloženého psa ?" :-)


31.8.2015 - proJEcT21 má připojené dvě Arduina. Panely kokpitu prozatím nebudu z prostorových důvodů dělat, pouze se zatím oživí hardware. Teprve následně se zpožděním mnoha měsíců začne vznikat samotný kokpit včetně panelů.

A další dva přístroje prošly grafickým updatem.

A protože jsem se již mírně vzpamatoval ze stylu jak jsem psal novinky před čtvrt rokem, přihodím ještě dvě maličkosti. Na první fotce je výsledek našeho kutilského plánu, který jako každý rok plníme s přítelkyní. Letošní novinkou se stala plechová garáž na všechno haraburdí povalující se všude okolo nás. Na druhý fotce je Honzík (ještě není placatý i když na tom usilovně pracuje, například se přetlačoval na silnici s traktorem :-( a dvě nová koťata v zácviku - Lotrando a Zubejda :-)

No a nakonec jen malá notička. proJEcT159 také naplno pokračuje, nyní se chystají dvě nové palubní desky pro novou verzi kokpitu s Arduiny. Po softwarové stránce je převod na novou verzi dokončen. I když integrace do simulátoru plánovaná na podzim samozřejmě ještě nějaké to programování zcela jistě zabere.


17.8.2015 - Protože nebylo možné v tomhle vedru pobíhat po zahradě tak jsem programoval a programoval a . . . a programoval. proJEcT21 tak zase pokročil kousek kupředu. Začínám s první primitivní simulací systémů.

proJEcT159 dostal zcela nový a konečně funkční modul vyhodnocení letových dat. Základním pochybením při všech svých předchozích neúspěších při programování modulu SARPu bylo hluboké nepochopení toho co dělám. Teprve když jsem si uvědomil že si pouze hraji a vyhodnocení letových dat neslouží v mém případě k žádnému vážnému rozboru letu, tak to najednou začalo všechno dávat smysl. Prohlédnutí záznamu letu je teď stejně zábavné jako samotný let :-)


21.7.2015 - Takže projekt 21 má zhruba načtrnutých prvních pár přístrojů, se kterými se už dá zaletět okruh. Vzhledem k tomu že monitor 27" má stejné rozlišení jako menší 24" tak je hodně znatelná grafická degradace obrazu. No ale použitelné to bude. A konečně jsem díky téhle palubce začal jakž takž obstojně s touhle neřízenou střelou přistávat. Budíky 1:1 jsou holt znát. Jak porovnat přistání s L-159 a Mig-21 ? Jednoduše - je to neporovnatelné. Během finále s miginou jsem si vlastně ani nejsem jistý, jestli vůbec dýchám :-)

U Alcy došlo také ke znatelnému pokroku. Arduina 2560 se ukázala jako vhodná náhrada původních I/O ISA desek. Sériová komunikace sice nepracuje na 100% ale použitelné to snad bude. Takže ve finále snad dobrý a navíc o něco lépe naprogramované než verze předchozí. Například jsem zjistil že elektrické rozvody ve staré verzi jsou naprogramované úplně, ale úplně nesmyslně. Tak se to budu snažit napravit.


24.6.2015 - Po několikaletém váhání jsem se rozhodnul přece jenom přidat jeden simulátor ke své v současnosti vyvíjené Alce. Na jedné straně mi sice chybí dostatečné zdroje pro vývoj druhého kokpitu, ale téhle mašině jsem nakonec zkrátka neodolal. Mig-21 je zkrátka legenda a stejně jako ptáci z vodochodského hnízda jsem zjistil, že mi tak nějak přirostl k srdci. Vývoj půjde sice vzhledem k časovým a finančním problémům dopředu jen velmi pomalu, ale doufám že již ke konci tohoto roku bych něco málo mohl mít v kupě.


17.6.2015 - Dokončil jsem revizi resp. doplnění stromů autogenu ve čtverci 17. Změněna všude výška, upraveny typy a tam kde to bylo potřeba doplněno na maximální hustotu resp. na počet 600 stromů. Nyní pokračuji čtvercem 12, snad to letos dokončím. Výsledek je v deset let staré FS9 místy více než potěšující.


15.5.2015 - Další novinky budou pokračovat pozvolnějším tempem. A tak vždy když bude dosaženo alespoň jistého pokroku, najdete to na této stránce. Budu se v novinkách soustředit patrně na můj hlavní projekt a to domácí simulátor Alcy. Tak tedy teď k věci.

Začal pokus o přechod na zcela novou a zásadně modernější technologii jádra simulátoru. Dva počítače pro levé a pravé MFD a jeden počítač pro ovládání samotných přepínačů a LEDek se slučují do jednoho. Dva monitory 18,5" postavené v kokpitu na výšku budou nahrazeny jedním LCD 24" a prastaré I/O desky pro ISA sloty se pokusím nahradit několika Arduiny 2560. Zároveň přejdu k větším palubním MFD, které dostaly i armádní Alcy. Seznam úprav a nových technologií je tak velmi rozsáhlý a několik následujících měsíců ukáže, zda vše opravdu zvládnu.

Jedná se v podstatě o úplně nový systém, kterým by se v případě zdárného výsledku nahradil starý simulátor a celé řešení by tak přineslo řadu zcela zásadních výhod. Zmenšil by se počet PC v simulátoru a šlo by zavést kusovou výrobu simulátoru. A tak vyrobit simulátor simulátoru, kde by bylo možné provádět i plné programování palubních systémů. Chápu že tato věta je sama o sobě směšná. Ale v důsledku by to znamenalo, že mohu pohodlně programovat vsedě od psacího stolu v přijemně vytopeném pokoji. A ne viset na půdě někde v bláznivém kokpitu, a šplhat nahoru a dolů a ještě se u toho se střídavě péct a střídavě mrznout.

A konečně by značně klesla složitost programování systému. Nedostupnost jak PC s ISA sloty tak i samotných I/O karet a složitá komunikace mezi třemi PC činila starý systém nereprodukovatelným. Vždyť jsem v poslední době s přidáváním dalších funkcí už sám v podstatě nevěděl, jak a proč to vlastně funguje. Takže by s novým systémem pravděpodobně bylo možné, aby si v případě zájmu tuto hračku pořídil i jediný stálý fanda mého simulátoru. Ostatně jehož zásluhou teď Arduina zkouším. A byl to i on, kdo mě tichým nesouhlasem dovedl od pochybování o správnosti dosavadního řešení až k myšlence, že uprade celého jádra systému je nejenom možný, ale i velmi přínosný. Tímto ho na dálku zdravím a děkuji mu za všechny podnětné myšlenky.

K negativu nového systému patří větší či menší přemístění přístrojů v kokpitu letounu a tím pádem i odklon od reality. Ale vzhledem k převažujícím výhodám pevně doufám, že se mi nový systém a komunikaci s Arduiny podaří v průběhu následujích týdnů a měsíců uspokojivě zvládnout. Počáteční výsledky jsou velmi nadějné a zhruba do podzimu snad bude jasné, zda tento upgrade bude použitelný a schopný nasazení do mého simulátoru.


7.4.2015 - Tak jsem unavil a dostal těmito novinkami sám sebe. Když jsem si to po sobě přečetl tak jsem nabyl dojmu že jsem napůl Stachanovec a napůl Maruška Kudeříková. To se vážně nedá číst ! Veškeré kutání samozřejmě nepřerušuji a řádím si doma dál, ale od novinek si zkrátka musím nějaký ten čas odpočinout. Až zase budu mít náladu na masírováním vlastního ega - dámy prominou - a nebudu tím nasírat sám sebe, tak sem třeba zase začnu něco cintat.

Do té doby se omlouvám, ale beru si od psaní novinek na nějaký čas volno :-)


14.3.2015 - Koťata řádily tak, až mi zrušila a zbourala celý pelech a tak se do toho musela vložit Goldinka.

Udělala policejní akci a vysvětlila jim, že mají být hodný a pěkně sedět a nezlobit. Což se koťatům moc nelíbilo. Sedět a nezlobit, kočky toho bohdá nebude ! Goldinka pak vítězoslavně obsadila totálně rozbombardovaný plech, čímž koťata vyhnala do suterénu. Ovšem když koťata ze suterénu začala podnikat výpady a lovit Goldince packy na horním patře, skončila celá záležitost oboustranně následně respektovanou remízou :-)

A já jsem na dalekohledu neudělal vůbec nic a na simulátoru jsem jenom dodělal něco málo provozu v FSRecorderu. Protože mí dva dvorní dodavatelé plastikových modelů mi oznámily, že mají připravenou další dávku letadel, začal jsem na ně hledat na půdičce místo. Óvaj, modely na mě vyskakují z naprosto všech koutů mojí malé půdičky a tak řeším hlavolam, kam je umístit. Nebude to jednoduché. Buď mám moc malou půdičku, nebo příliš mnoho modelů. Záleží čistě na úhlu pohledu. A tak jsem celé tři dny dodělával zase alespoň malou část izolace půdy, stěhoval modely a dumal co s tím. Vitrína, kterou jsem začal vyrábět se nakonec ukázala jako naprosto nepoužitelnou záležitostí a tak bude sloužit pouze pro dočasné umístění modelů. Takže po dvou letech jsem se vrátil k pracem na půdičce, které ještě zdaleka nejsou u konce. Kurnik šopa, jak rád bych měl dodělanou alespoň jednu věc, abych už na ní nemusel šáhnout ! Ale to prozatím nehrozí a tak si budu hrát dál a dál :-)


2.3.2015 - Na prvním obrázku jsou vidět chystané panely pro plánovaný velký upgrade na Arduina. Když se bude dařit proběhne ještě letos, ale práce jsou na tomto upgradu teprve na samém prvopočátku. Definitivně jsem se patrně zbláznil, neboť v případě zdárného výsledku budu mít doma simulátor simulátoru a to dokonce ve dvojím provedení :-)

Zároveň se mi na internetu podařilo dohledat první podrobnosti o tom, jak to vlastně bylo s upgradem 159-devítek na větší displeje včetně jednoho jediného slušného obrázku nových map. Dokonce jsem objevil při pravidelném prohledávání webu jeden obrázek pravého palubního pultu po upgradu. A na jiných místech byly informace se stručnými popisy a výčtem nových bloků avionického systému. Začínám tak mít sice pouze velmi matné a hrubé tušení co nový upgrade přinesl, ale i tak mého aLKApTÁKA bude čekat časem podobná vylomenina, jaká potkala armádní Alky. Nevím sice kde na to vezmu čas a peníze, ale co. Hlavně že se u toho velice dobře bavím :-)

No a dneska jsem si po několika týdnech zase na chvíli pustil na půdičce simulátor. Hmm. Na čtvrtý pokus jsem uspěl s misí, u které mě počítač při generaci plánu letu navíc nezadal žádné doplňkové úkoly. Nějak jsem to s nastavenou obtížností flaku přehnal a budu uvažovat jestli časem trochu nevyměknu. A nezvýším hodnotu při které je bezpečné prolétat flakovou zónou ze 150 AGL mírně výše. Ale to zase nebude taková sranda, tak uvidíme časem.

Pokud mě bude bavit vyvíjet tuhle hračku ještě zhruba tak pět let, tak se to stane pro normálního jedince naprosto nelétatelnou záležitostí. Ostatně tak je je tomu i u reálných vojenských letadel. aLKApTÁK je pěkná hračka, moc pěkná. Jen už je krapet komplikovaná :-) Mrzuté je také to, že objem práce, který před dvěmi léty znamenal značný pokrok ve vývoji je dnes v rámci celého simu téměř nepostřehnutelný. Seznam toho co by bylo vhodné udělat v žádném případě neubývá, pouze se rozšiřuje o další a další položky. Nějak mě to celé přerůstá přes hlavu a začíná si to žít zcela nezávislým a samostaným životem. Ještě že ta věc zatím neumí dojít do ledničky a upíjet mi tam pivo ;-)

No a na druhém dnešním obrázku se nám mimořádně sešly všechny kočky na baštu v ten samý okamžik. Ziky se dál toulá vesnicí a Flíček poté co si vyléčil zraněnou packu se k němu přidal a podniká spanilé jízdy zřejmě za kočkama. Johny se po antibiotikách z nejhoršího vylízal a spí doma, nebo se motá okolo domečku. A koťata jsou zavřená doma i když by móóc a móóc toužily vyběhnout ven. Spolu s lufťáckou kočkou Bejbinou tak mají veškeré naše černé kočky zaracha.


22.2.2015 - První desku Arduina jsem dokázal někde po cestě na domeček vytratit z batohu a tak teprve s druhou deskou jsem měl úspěch. Dokázal jsem jí donést až na místo určení, hurá :-) Nahradil jsem s ní tedy ovládání krokových motorů na dalekohledu v původní verzi provedené počítačem a LPT expanderem. Teď začínám Arduino programovat. Zdá se, že se to pomalu a jistě začíná dařit. Jo, jo, Arduino je pěkná hračka. Konečně něco co je určené pro naprosté blbouny nejapné co si touží s něčím hrát. Právě jsem tedy vkročil spolu s Arduinem do aktuálního století s mírným a zanedbatelným zpožděním patnácti let :-)

I aLKApTÁKA začínám pomalu připravovat na nasazení Arduina, ale to bude velmi dlouhá cesta. Tak se tedy zdá, že spolu s nastupujícím jarem a intenzivnějšími pracemi na dalekohledu dojde k viditelným pokrokům s aLKApTÁKEM asi až zase další zimu. No nevadí. S tím co se podařilo udělat přes letošní zimu jsem docela spokojený, hračka začala definitivně fungovat dle původních záměrů. Dnes již historická FS2004 v téhle hračce překročila svůj vlastní stín a začala žít úplně novým životem.


9.2.2015 - Sobotu a neděli jsem věnoval prvním řádkům ovládacího programu dalekohledu. Velmi pomalu vzniká a s mnoha problémy začíná cosi fungovat. Cesta ke konkrétnímu výsledku bude ještě velmi dlouhá, ale konečně začalo alespoň něco malého vznikat !


1.2.2015 - Dokončil jsem a vyzkoušel konečně smysluplný pohyb pozemní techniky po letištní ploše. A odstranil jsem dva staré problémy se zvukovým počítačem obstarávajícím radiokorespondenci. Při záletech jsem se definitivně naučil nesnášet a nenávidět flak. Je zvláštní zažít pocity popisované ve "Velkém cirkusu" a "Nebeských jezdcích" alespoň velice zjednodušeně ve virtuální formě. Flak mě několikrát sestřelil dokud jsem nezjistil že nejbezpečnější je opravdu ukrýt se v letu nízko nad zemí. Ovšem s příslušným snížením rychlosti v hornaté krajině se terén ve 400 kts opravdu žehlit nedá. Odpoledne po x-tém záletu jsem konečně začal zvládat svojí misi, ale často to bylo docela na hraně. Obtížnost je nastavená docela vysoko. Jo, kdo si hraje nezlobí :-)


25.1.2015 - Tak zase stručně. Už jsem odhalil jednu naprosto neuvěřitelnou pitomost, které jsem se při programování aLKApTÁKA dopustil. Postupně ji musím ve všech programech opravit, uvidíme zda to bude mít vliv i na moje hádající se palubní počítače. No a pustil jsem se do drobného upravování "sketchupových" souborů T815-ctky autora nasranéhosanty díky kterému se mi všechny auta na letišti už smysluplně hýbají a statické jsou tak jen postavičky postávající v různých koutech letiště. Nepodařilo se mi na nasranéhosantu vygooglit žádný kontakt, což mě mrzí. Protože za jeho Tatry mu dlužím přinejmenším poděkování. Když už jsme u toho tak Sketch Up je pravděpodobně neuvěřitelně intuitivní záležitost skrývající pod jednoduchým kabátem vymakané a rafinované možnosti, vřele ho doporučuji vaší pozornosti. Nad Gmaxem už přiznávám patrně v životě nezvítězím, ale tahle hračka je pěkná :-)

Jinak většinu času jsem věnoval práci na dalekohledu a do blízké budoucnosti to patrně nebude jiné. Počítač ze simulátoru, který si střídavě půjčovala přítelkyně a střídavě dalekohled jsem konečně nahradil definitivně jiným a začínám testovat pohony dalekohledu a přemýšlet jak se bude psát ovládací program. Kromě doufejme jednoho špatného konektoru vše šlape v podstatě tak jak má. Hlavně aby to pravdu byl ten konektor a ne řídící deska. To by byl potom daleko větší problém.


15.1.2015 - Tak jen stručně. aLKApTÁKA jsem po mnoha týdnech intenzivního vývoje poněkud již přesycen a zároveň se po oživení klávesnice na druhém MFD začal hádat levý a pravý počítač MFD. A vyvádí psí kusy. Létat se dá, ale na pravém MFD prostě můžu lézt jen do zlomku stránek. Protože nemám nejmenší tušení jak je to možné tak budu pomalu sbírat nápady co s tím a zároveň nastoupí intenzivnější vývoj dalekohledu. Tam je také práce jak na kostele. Docela se na to těším. Včera kromě materiálu na budoucí pointer došla také deska Arduina a tak do ní začnu šťouchat, jestli ji zvládnu. Pokud ano tak bude nasazená jak na simulátoru, tak na dalekohledu. Zatím zápasím s instalací driveru, což překvapivě není jednoduchou věcí. Protože když má tenhle čínský levný klon blbou náladu a zároveň si příslušný PC prostě usmyslí nepracovat, tak není boha co by s tím hnul. Ještě že je internet a lidičky jsou tak úžasně přemýšlivý a jankování výrobku z Číny nejen odhalí, ale dají řešení veřejně i pro ostatní. A ještě, že jsem objevil jeden počítač, který tenhle klok skousne a regulérně s ním pracuje. Můžu si tak začít hrát s touhle zdá se naprosto skvělou hračkou :-)

Jo a na aLKApTÁKOVI si byl včera zalétat jeden "pilot". Ačkoliv byl nadprůměrně šikovný, tak vzhledem k tomu že byl u takto složité hračky poprvé a Arma II je jen částečnou průpravou na "létání" tak samozřejmě měl s tím krámem plné ruce práce. Vybavila se mi tak na mysli moje tajná obava, že úspěšné absolvování mise nebude možné jednak bez lepšího simpilotního návyku a i potom si zvyknout na specifika aLKApTÁKA dá zabrat. Například jen já vím že flaku utečete ve výšce cca nad 12.000 stop, při kopírování terénu pod 150 ft ground, při letu od dotyčné hrozby, nebo pokud budete výrazně klesat či stoupat. Já to programoval, já si to ještě mírně pamatuji. Osoby tohoto neznalé asi mají smůlu. Vypadá to tedy tak, že toto bude navěky pouze mojí osobní hračkou. A to plánuji v dalších letech pro virtuálního pilota ještě spousta dalších úžasných ptákovin, aby se z toho vylézalo se zpoceným trikem a potem na čele :-( Jo a nedávno jsem po zásahu flaku a vysazení motoru absolvoval po mnoha jiných pokusech první úspěšné přistání do terénu. Opakuji se sice jak kafrmlýnek, ale opět mi tento jednoduchý zážitek odhalil, proč je přistání s rourou do terénu protě nemožné a sebevražedné. Jednak to FAKT závisí na terénu pod námi a dvě minuty přeletu od českého středohoří k rovinám Labe naznačí mnohé a za druhé ty pitomé stromy rostou snad všude a když už ne, tak tam někdo postaví jak na potvoru barák, dva, případně celou vesnici. Jak už jsem to mnohokrát četl, že průběžná kalkulace s nouzovými plochami a povědomí o jejich umístění je velmi důležité a navíc správný rozpočet na přiblížení k nouzáku bez pracujícího motoru je docela magie, tak na tom vážně něco bude. Kurnik ještě že si na tyhle věci můžu jenom hrát v bezpečí domova a nemusím je tam někde nahoře prožívat. To bych vážně byl už úplně šedivý a nervy bych měl v kýblu. Fakt to ty kluci nahoře namají často jednoduché.


3.1.2015 - Došlo k vymazání části stránek a přemístění technické dokumentace mého simulátoru do samostaného "wordího" souboru, který je zde ke stažení. Jde o kompromis kdy je zbytečné při minimální návštěvnosti mých stránek věnovat jejich údržbě příliš mnoho času a toho, aby pro několik málo z pravidelných návštěvníků zůstal jejich obsah alespoň v nějaké formě zachován. Také údržba souboru ve formátu wordu umožní daleko efektivnější začleňování technických informací. Tento manuál zároveň bude i mojí pomůckou při dalším vývoji simulátoru, protože na domácí produkt se moje hračka stává relativně složitým komplexem počítačů a programů. Například při dnešním psaní stručné dokumentace jak pracují efekty pro různé modely L-159 použitých v simulátoru jsem si to konečně ujasnil i sám pro sebe a také při zničení některého z počítačů (což se čas od času stává) to budu schopen dát znovu dohromady. Zimní programování pokračuje i nadále, hodně času věnuji nyní programu GEN a MFD. U programu GEN se kompletně změnilo jádro simulace vedoucího což umožní snadnější programování dalších letových úkolů a jejich ladění. Zdá se, že po několika mých naprosto legračních přehmatech to začíná pomalu fungovat. U programu MFD dochází nejenom k doprogramování vzhledu jednotlivých přístrojů, ale také k pokusu o možnost přepínat mezi dvěmi režimy programu. Mezi použitím na simulátoru a použitím na lokálním počítači. To je jednak vhodné pro psaní programů, které jsou vyvíjeny na jiných než letových PC a také pro jednoho ze simptáků, který program MFD zkouší používat u sebe doma. Takže po záletech plánovaných na zítřek uvidíme, zda tyto větší upgrady budou fungovat i po přenesení do simulátoru. Bylo by příjemné, kdyby ano :-)


23.12.2014 - Tak jsem si předevčírem po sobě přečetl tyto novinky a je to věru únavné. Kolem dokola jak kafrmlýnek opakuji jak je simulátor úžasný. Hmm, no tak vězte že není. Je to jen hračka. I když pěkná. Koho jsem ale ještě přesto k smrti neunavil tak si může prohlédnout nové fotky. Jsou ve chlívku "Simulátor L-159" úplně dole.

Snad jen malou poznámku. Po prvotní instalaci flaku od Gepardů a oživení RWR a přidání dalšího provozu dvou 15devítek včetně komunikace je to o dost zábavnější než dříve. Dosáhl jsem ve vývoji svého hračkoidu obecné úrovně roku 1995 a je to stejně hratelné jako tehdejší EF2000. Dokázal jsem se do toho totiž dnes zabrat stejně jako kdysi dávno do Eurofightera. A i když jsem svého vedoucího sám naprogramoval i namluvil a vím že opravdu neexistuje, tak jsem na něj začal sprostě ječet. Po průletu těžkou flakovou zónou kdy jsem cíl ani neviděl jsem nakonec byl rád, že jsem od labských údolí západně od Ústí vykličkoval do bezpečí středočeské roviny. A ten dobrák mi vzápětí co jsem jen trochu vydechnul laskavě sdělil, že mám jít dopředu a sestřelit Tigera. Při pohledu na radar plný dalších cílů jsem přísahám začal ječet, ať si přestane dělat prdel, že v tomhle bordelu to v životě nenajdu :-)

Jednak se omlouvám za úplnou citaci mého předchozího výroku a za druhé vydám prohlášení. Tak tedy. Tímto prohlášuji, že původního cíle vývoje tohoto hračkoidu bylo v podstatě dosaženo. Simulátor to samozřejmě není ani náhodou, ale hračka úžasná, jupííí !!!


19.12.2014 - Nejhorší pracovní běsnění v konci roku pominulo a tak jsem měl konečně trochu času se věnovat programování. Dokopal jsem se k výrazné vnitřní modifikaci programu MFD resp. levé a pravé poloviny palubní desky Alcy. Čištění kódu ještě bude pokračovat, ale až po záletech na simulátoru, ke kterým se snad příští týden dostanu. Mezitím, protože jsem měl chuť programovat i nadále, jsem upravoval optický vzhled palubky. To je sice pro samotný běh simulátoru naprosto bezvýznamné, ale oko to potěší. Budíky EGT a N1 nyní vzdáleně opravdu připomínají skutečné éro. Tedy snad, protože žádnou fotografii těchto skutečných přístrojů s funkčními sedmisegmentovkami jsem kupodivu ve svém archívu nenašel. Tak jsem střílel od boku, takto nějak by to mohlo vypadat :-) Další úpravy časem budou následovat.

Vlastně jedna věc je vlastně opravdu důležitá. A to doprogramování ručičky Machmetru. Legrační je na i na těchto jednoduchých a primitivních leteckých simulátorech fakt, že čas od času si díky nim uvědomím k čemu slouží skutečné přístroje. Stalo se mi to před léty například u trimu (který jsem do té doby považoval pouze za drobnou nevýraznou maličkost a ve skutečnosti je špatná práce s trimem neomylným zabijákem skutečných pilotů a letadel) a teď si po prvních třech minutách létání s machmetrem nedokážu představit, že jsem se vůbec pokoušel o "létání" v oblasti rychlostí blížící se maximu Alcy bez tohoto přístroje. Je fakt hodně důležitý, nekecám :-)

Teď ještě doprogramovat M na HUD. S každou novou přidanou vlastností svého jednoduchého simu si uvědomím, kolik toho ještě ve skutečnosti naprogramovaného nemám a jak je moje hračka opravdu ale hodně legrační. Jakže se jmenoval pán, co tlačil do kopce věky věků svůj drobný balvánek ? Ale toho jeho marná snaha na rozdíl ode mě zřejmě ani za mák nebavila ;-)


6.12.2014 - No tak máme dva nové kočičí přírůstky, které bylo potřeba někde umístit. Koťata jsou fajn a řádí okolo jako dvě Pipi punčochatý. Jen ještě jsem se někde uvnitř úplně nerozloučil s Koťousem a když si uvědomím životnost našich koček, tak je mi těch dvou mrňousků docela líto.

Jinak dobírám dovolenou a relativně se flákám. Do simulátoru jsem umístil subwoofer se zesilovačem. Nic moc, protože ta věc je teď hlučná skoro jako skutečné letadlo a když spustí flak tak je to jasně cítit. Obávám se že budu potřebovat kvalitnější sluchátka, abych z toho neohluchl. A umísťuji si na letiště Hradčany do předpokládaného směru přistávání vegetaci od LHS. Dokonce jsem si vyrobil novou přistávací dráhu. Oproti té skutečné hradčanské sice vypadá zcela jinak, ale default FS9 výrazně překonává. Rozhodl jsem se, že tohle letiště bude sloužit jako záložní pro můj simulátor, tak aby to nebyla úplně rovná placka a aspoň trochu to vypadalo tak sázím, sázím a sázím . . .


1.12.2014 - Tak se ztratil další kocour - tentokrát ten nejoblíbenější. Chudák Koťous. Nemám tak náladu sem nic psát a makám pořád na Alce. Velký balík změn ještě není zcela zapracovaný. Chyby se množí jako králíci a to i ty nikdy dříve nespatřené. A do to se s prominutím sere i hardware. Ale létání s Alcou když mě honí ještě nedoprogramovaný flak je úplně o něčem jiném. Absolvoval jsem zase několikahodinové ladění a zalétávání. Když si vzpomenu že jsem si kdysi na zalétávací lety pracně hrál a těšil se jak to bude náročný zálet, tak teď je to přesně naopak. Pevně doufám že se zase něco neposere a já budu moci dokončit úkol záletu a nebudu střádat chyby do paměti a potom hodiny dumat, kde je zakopaný ten ošklivý brouk. Ale zpět k dnešním záletům. Dneska jsem se jednou rozplácl o matičku zem a jednou jsem se k cíli vůbec neprobil kvůli flaku. Střílel jsem po chudákovi "Hindu" místo po "Tigerovi", ještě že nemám doprogramovaný možnost sestřelit AI provoz (ono to možná vůbec nepůjde), jinak by už byl virtuálně dole. Chvílemi jsem vůbec nevěděl kde jsem, odpadl chybou PC navigační systém a ztratil jsem svého vedoucího a tak jsem dokončoval let po paměti. Ještě se že se letiště Kbely nedá přehlédnou ani v té nízké dohlednosti co mám nastavenou a červená budova Knaufu je naprosto jedinečným majákem. Odtud jsem domů už potom trefil i já. Ohrádkou mezi Vltavou a dálnicí to musí trefit mírným slalomem prostě každý. Nikdy jsem vážně netušil co FS2004 jde vlastně naučit, začíná to být jak po stránce létání tak vůbec po stránce provozní mírně náročné. Jen uvést ten vehikl do chodu už brzy bude vyžadovat checklist. Mírně mě celá ta záležitost začíná přerůstat přes hlavu. Je neuvěřitelné, že teprve před rokem jsem tu věc začal dávat dohromady. Ačkoliv je o tuhle hračku nulový komerční zájem a minimální zájem i mezi leteckým simulačním lidem, mě osobně tahle hračka prostě baví čím dál tím víc.


18.11.2014 - Docela intenzívně programuji Alcu. Odstraňování starých nedostatků, zařazení nových věcí, čištění balastu z programů a příprava odolnější a jednodušší struktury pro další rozvoj. Ve výsledku desítky programovacích hodin bez větších vnějších vizuálních efektů. A tak zbraňový systém neřízených raket A-G a AIM9 je sice hračkovitě, ale již plně naprogramovaný. Dále jsem "vynalezl" flak, který bude do budoucnosti další fajnovostí simulátoru. Komplexní přeprogramování cílového vrtulníku Tiger, aby ho příliš neprozrazoval radarový profil letu. Dopsání HUDu. Zařazení bombardovacího průletu vedoucího nad cílem. Přidělování doplňkových úkolů dle náhodného čísla. A tak dále, a tak dále . . .

Původní program FS2004 to už vážně vůbec nepřipomíná a na bázi tohoto simulátoru neznám lepší herní bojový simulátor než je ten můj ( ono ostatně kdo by se o takovou šílenost a pitomost vůbec pokoušel, když FS2004 je výhradně a pouze civilní letový simulátor :-). Deset let pokusů, vynalézání, programování a budování stále nových kokpitů nevyznělo do ztracena a přineslo docela zajímavý výsledek. Já vím, že sebechvála smrdí, ale kromě Topinkova pražského Topgunu ( který je samozřejmě na mnohem vyšší úrovni a kope první ligu ) tahle hračka u nás nemá v nižších divizních soutěžích konkurenci :-)

A to jsem si několikrát za sebou musel ještě v posledních týdnech kategoricky zakázat budování kokpitu migu jednadvacítky, do které mám neodolatelnou chuť se také pustit. Protože tahle mašina by vážně za to stála. Už vím sice přesně jak a co, ale peníze, čas a zbytky sil to prostě nedovolí. Ach jo. Tak jdu holt zase programovat Alcu.


30.10.2014 - Podzimní počasí definitivně zvítězilo nad létem a mlha se vkrádá do kraje. Nejvyšší čas emigrovat ze zahrady do domečku . . . a také . . . na půdičku. Takže začínám zase trochu víc blbnout se simulátorem Alcy, pro který jsem objevil nový efekt shozu bomb. Zapracovávám ho do generování letového plánu a první pokus přes přenos efektů IBnetem se zdá také vydařil. Takže když se to definitivně podaří zapracovat do simulátoru Alcy, bude vedoucí letoun úspěšně bombardovat a já se na to budu ze simulátoru koukat.


23.10.2014 - Tak konečně jsem dosáhl na simulátoru plnokrevného sestřelu vrtulníku. Přenos efektů přes IBNET player funguje tak jak má a i mé programové vybavení v principu zafungovalo. Ještě je sice potřeba dopsat spousty detailů, ale ono to na stařičké FS2004 vážně funguje. Sice to k reálnému zbraňovému vybavení má hodně daleko, ale jako hra je to ucházející. A pak, že prý starýho psa novým kouskům nenaučíš :-)

         


22.10.2014 - Nad ránem jsem se vzbudil do černé tmy a nechtělo se mi spát. Posledních pár dnů jsem strávil spoustu času se sháněním slušného moderního vojenského letadla pro FS9, ale zjistil jsem že kromě Superbugu od VRS jsem žádné takové s ucházejícím 2D panelem nenašel. Tak abych si alespoň trochu spravil chuť tak jsem si chvíli hrál s bitmapou u Vítkova panelu nádherné áčkové Alcy, snad mi to odpustí. Bitmapu jsem převedl do 24bitů, protože 256 barev mi nechtělo z nějakého důvodu v Paintbrushi fungovat. Přidal jsem jenom obrázek odjištění zbraní, informačního tabla a vyměnil ovládání HUD také za kus fotky. Odstranil jsem rám kabiny a z panel.cfg odmazal gauge 17, což je záložní kompas. Panel jsem se pokusil převést více do světle šedé palety, ta Vítkova se mi zdála jako příliš modrá. Pokud by se vám výsledek náhodou zalíbil, tak si zazálohujte panel.cfg a forward.bmp z adresáře .../Aircraft/L159A/Panel. Ze souboru panel.cfg odmažte gauge17 a přepište novou bitmapou tu původní. Mě to na jednom z PC běhá bez problémů, na více počítadlech jsem to zatím nezkoušel. Pokud věc nedopadne, nebo se nebude líbit, strčte tam ty staré záložní soubory. Je to velice malá a zanedbatelná změna, ale mě se líbí :-)

Ke stažení zde.


17.10.2014 - Trochu programuji simulátor, trochu dodělávám železnice a silnice pro FS2004 v Praze, učím se létat se superbugem od VRS a znovu jsem objevil PIC resp. B-737 verzí 300 až 500 od Wilca a občas pokoukávám co jsem přehlédl z doplňků pro FS2004. Na zahradě dokud není úplně nevlídno je také práce dost, takže zimní sezóna kdy zalezu do domečku a budu zlobit tam ještě nezačala.

Tak například teď váhám zda jsou lepší textury stromů které jsem si upravil, nebo textury z balíčku "Treegen". A vůbec nevím co simulátoru víc sluší :


8.10.2014 - Tvorna misí je zábava. Takže doplněna mise devátá, honíme a sestřelujeme Su-25 nad Prahou a Kralupy. A teď bych měl vážně už začít dělat něco jiného. Dovedu si také představit a nemůžu se zbavit myšlenky leteckého souboje Spitfirů a Messerschmittů nad kanálem udělaný pomocí FS Recorderu. Ale na to vážně není čas, tak jdu dělat něco užitečného.


7.10.2014 - V horním menu doplněn SARP.


6.10.2014 - Doplněna osmá mise do jejich popisu. Tentokrát honíme létající traktor a střílíme na piráty :-)


6.10.2014 - V domečku je teď docela smutno, po podzimním masakru koček zbyly už jen čtyři. Aspoň můžu polevit v nakupování konzerv. Ach jo, zvlášť Jaruška mě vážně chybí. A jinak se mi podařilo sobotu a neděli věnovat pracem na hvězdárně. Konstrukce střechy už jezdí a většina jeklů je natřená před nadcházející zimou.

         


2.10.2014 - Pár screenshotů z mise vytvořené pomocí FS Recorderu zde : http://kuknamys.cz/Navody_FS2004/FSRecorder/FSRecorder.htm


1.10.2014 - Zmizela nám další kočka Jaruška a doplnil jsem misi 07 v popisu misí.


23.9.2014 - Doplněn POPIS MISÍ do hlavního menu.


17.9.2014 - Hmm, do dnešních novinek se mi ani nechce. Ale zkrátka stalo se. Kocour Eliáš vběhl na Slivici pod auto a už má svůj křížek na zahradě. A demontoval jsem kokpit L-39 a rozebral na prvočinitele. Jak z časových tak z prostorových důvodů zratil právo na svoji další existenci. Při obou dvou událostech mi mírně zvlhly oči, život zkurvenej. Dámy nechť laskavě prominou.

         

A teď trochu zvesela i když mi veselo zatím vůbec není. Do simulátoru Alcy jsem zkoušel opět smysluplně začlenit misi napsanou v FSRecorderu. I když je to to nejlepší co jsem v tomto systému vytvořil a scramble start proti Tůčku, jeho krátká eskorta přes Bornholmský přístav a předání dvojici Gripenů zcela překonává původní možnosti FS2004 a je to naprosto úchvatné, tak je to v simulátoru bohužel nepoužitelné. Limitace projektorem na 800 x 600 bodů a pomalé PC je příliš znát. Bez mohutného upgradu hardwaru tedy nepoužitelné a kdo ví zda tedy v budoucnosti tato mise najde z finančních důvodů v simulátoru vůbec kdy uplatnění.

No a když k tomu přidám nadcházející podzim tak se pomalu vracím po létě stráveném na zahradě opět k programování Alcy. Protože jsem si zhoršil v simulátoru počasí aby nebyla létání s ním až taková nuda, tak jsem vzápětí asi zcela zákonitě absolvoval CFIT. Při letu od cíle, oči ponořené do kokpitu při hledání vedoucího na radaru jsem zcela ignoroval terén. První ztráta simulovaného letounu po mnoha měsících. To mě dožralo a tak jsem se dokopal k integrování alespoň náznaku varovného signálu před srážkou do země na HUD. Musím se ještě pokusit zjistit jak přesně funguje ve skutečném letounu. Ale pro začátek snad dobré. Video na YouTube předváděcího letu tuším že pana Schutznera z Dubaje alespoň něco napovědělo. A začal jsem integrovat zbraňový systém do simulátoru, samozřejmě v rámci možností FS2004. Zdá se, že to bude fungovat, ale bude to ještě hodně práce. Pokud přidáváte další funkce do již naprogramovaného systému je vše samozřejmě daleko složitější a pomalejší než vytvoření simulátoru na zelené louce. To byl loňský rok, kdy vše bylo nové, jednoduché a tak to šlo skoro samo. Letos bude tempo holt daleko pomalejší. No ale pokud opravdu rozběhám alespoň velmi primitivní simulaci sindenwinderů, bude to fajn. Už teď je jasné že plná a věrohodná simulace na tomto simulátoru nikdy nebude ale hračka to zato bude naprosto skvělá. Jedna výhoda omezené simulace je tak na první pohled zcela zřejmá. Budu stále schopen touhle věcičkou "létat". Protože přiznejme si, že se skutečnou Alkou bych si ani neškrtl. Má úcta ke vojenským pilotům je tak rok od roku vyšší.

         

A vlastně ještě jedna novinka. Budoucí umístění kolejiště do maličké kůlny v přízemí mi přítelkyně odsouhlasila. Takže až vybudujeme zbrusu nový prostor pro rýče, lopaty a seno a proběhne totální rekonstrukce kůlny budou mít vláčky nový pelíšek. To sice potrvá ještě pár let, ale to nevadí. Tak jsem si zatím seřadil vláčky na půdě a připravil jeden z modulů na místo, kde půjde pokračovat v jeho dokončování. Takže vláčky nakonec rušit nemusím a tak si zase popojíždím s lokomotivama na jednom modulu tam a zpátky a funím u toho blahem. Vláčky jsou fajn :-)

         


10.9.2014 - Tak hvězdárna má střechu provizorně nasazenou. To je ta dobrá zpráva. Ta špatná je, že střecha definitivně zaplácne poslední průhled jižním směrem. Ovšem vzhledem k tomu že se nám s kamarádem asi před rokem poprvé podařilo definovat plánovaný pozorovací program pro dalekohled, kterému tato nepříjemnost nebude vadit tak se tím jinak tento zcela zásadní průšvih minimalizuje do kategorie přijatelné.

A protože babí léto připadlo na sobotu a neděli spáchal jsem tuto malou kopičku sena, což mě trvalo neuvěřitelné dva dny. Mám tudíž temné podezření, že pokud by mě měla živit půda na které stojím stejně jako živila po stovky let generace mých předků, pošel bych záhy hlady. Rychlost kterou sami sebe tvrdošíjně vytrháváme ze svých kořenů je úměrná rychlosti vyvíjených technologií. A ta za posledních pár let začala růst raketovým tempem. Tento pocit připisuji svému věku a legrační na tom je ta skutečnost, že u každé generace se toto poznání bude neustále a dokolečka opakovat. Takže když sleduji například vítězné tažení "tlamoknihy" insternetem tak si říkám : "No toto !" Protože vážně netuším k čemu je to dobré. Stejně jako si to zcela jistě říkal i můj praděda při příležitosti, kdy na kolejnice vyjel ocelový oř a pustil se na svoji vítěznou cestu spanilou krajinou. On totiž také naprosto netušil k čemu by tata naprostá kravina mohla být dobrá, nedej bože třeba i užitečná :-)

Takže kromě těchto blbostí a nesmyslné samomluvy vedenou na tomto místě jsem díky totální únavě nestihl už nic. Teda téměř nic. I když možná jeden malý potencionální pokrok by tu byl. Ale o tom zatím musím mlčet, neboť musím zkusit vyjednat s přitelkyní budoucí rozšíření a přetečení hraček z mojí půdy i do přízemí domečku. Z hrnečku vař mě již tak nějak samovolně procesem samoplození totiž vypadlo už tolik plastikových modelů, že půdička pro ně začíná být malá. Pokud tedy tuto diskuzi přežiji ve zdraví a nedej bože i uspěji se svým novým územním plánem tak hurá a jupí, už vím kam za pár let nastěhuji své rozdělané kolejiště ! Tak to jsem sám zvědavý jak dopadnu, až se mi slečna vrátí od vebloudů :-)

         


23.8.2014 - Co jsem stihl od minulých novinek ? Skoro nic. Od doplňování scenérie pro simulátor jsem přesedlal ke zkoušení AI trafficu. Jeho prvním úkolem je vytváření dalších cílů pro palubní radar. Aby nebylo tak jednoduché najít cíl či svého vedoucího. No a pak se jím budu snažit generovat další cíle pro plnění letové mise. Ale to jestli se zadaří, to je zatím jenom ve hvězdách.

Také se nám podařilo odhalit, kdo nám loupí a žere okurky. Kocour Eliáš se ukázal být vegetariánem a žádná salátovky či nakládačka před ním není v bezpečí. Naštěstí si je zatím krade pouze z kuchyňské linky. Ze spotřebního řetězce záhon-kuchyň-bříško tak prozatím odhalil naštěstí pouze jeho druhou polovinu :-)

Našel jsem mezi sekáním trávy a sušením sena malou chvilku a dovařil budoucí zázemí hvězdárny. To bude v první fázi sloužit jako lešení pro kompletaci stříšky. Všechno však bohužel trvá nejméně dvakrát déle než člověk očekává a tak se patrně letos nepodaří instalovat dalekohled. Což mě příliš netěší. Ach jo :-(

         


7.8.2014 - Jak mám přes léto volnou chvíli u počítače tak ji věnuji dodělávání scenérie pro můj letecký simulátor. Xplajnisté a FSxkáři se tomu jistě budou smát, až se za břicha budou popadat. Ale mě se tady potkává Vltava pod Kralupy, železniční trať a E55.

         


25.7.2014 - Nastalo na pár dnů pravé léto. A tak když už vyběhneme z domečku sušíme seno a na nic dalšího nezbývá čas. Kočky také zjistily že dorazila vlna veder. A tak kocour Johny každý den vymyslí alespoň jednu správnou kočičí schovávačku.

         

Přijela k nám na návštěvu na víkend i lufťácká kočka Bejbina, které vše sleduje s bezpečným a opatrným odstupem. A postupně profackuje všechny naše vesnické kočky, které se podle Bejbiny k ní nechovají s patřičnou úctou. Vesnické kočky si již na to docela zvykly a snáší to se stoickým klidem. A s vědomím toho, že ta pražská nádhera stejně zase brzo odjede a bude svatý pokoj. Mňauuú.

         


17.7.2014 - Na péráku se objevil geniální návod na konverzi objektů z Google map do FSX. Po několika pokusech jsem usoudil že tohoto zdroje využiji k doplnění vlastní scenérie pro Prahu. Aby to sedělo a nezpomalovalo počítač je to sice nutné zjednodušeně udělat v podstatě celé znova. Ale jako zdroj textur a rozměrů objektů se ukazují Google map velice přínosnou zkratkou, jak si dodělat pár dalších objektů do Prahy. Možná na konci prázdnin, když se mi podaří tomu nějaký čas věnovat, vydám novou verzi samozřejmě i veřejně. On o to stejně moc velký zájem nebude, ale mě se nad tím poletuje docela dobře :-)

         


7.7.2014 - Ve sprintu letních radostí mezi prací, domečkem a zahradou jsem našel dva volné dny a svařil základ stříšky na hvězdárnu. Uff, uff nějak nestíhám.


17.6.2014 - Ještě než nastal čas letních radostí na zahradě a okolo domečku stačil jsem převést ovládací program krokových motorů pro dalekohled z DOSu 6.22 na XPéčka. Pohon na obou osách dalekohledu běhá uspokojivě, což není špatné. A pak jsem se už pustil do letních činností jako je sázení mého minilesa, skládání materiálu na další činnosti a konečně jsem zalátal stříšku na kůlně. Kterou krupobití před pár lety dalo ránu z milosti. Stříška sice vypadá jako by ji slepil brouk Pytlík s Ferdou Mravencem společným dílem, ale co. Hlavně že tam už nepoteče :-)

         

         


5.6.2014 - Jako ideální dopravní prostředek pro tuny konzerv našich pažravých koček se ukázalo při vykládání z auta obyčejné kolečko. Flíček už kontroluje kvalitu, množství a složení. Mňau, že by to prý šlo.

No a na druhém obrázku je vidět dalekohled, který jsem přivezl ze Šumavy. Zatím se ubytoval v pokoji a jen co se na chvíli utrhnu ze zahradních prací venku, tak začnu zkoumat jeho stav. Uvidíme, zda servopohony ještě běží a kolik bude potřeba jiných oprav.

         


14.5.2014 - Tak jsem nějaký líný něco psát do novinek. Občas i relaxuji po vzoru kočičích bráchů vyjádřeného větou - když se zrovna neřežeme, tak se máme také i rádi. Ubytování pro dalekohled pokročilo, já na domečku sekám a suším trávu a ve volných chvilkách si hraju s FS Recorderem, což je úžasný modul pro FS2004. Vytvářím pomalu civilní větev výcvikového programu pro simulátor Alcy. Aby se dalo když bude potřeba nebo nálada létat i bez ostrých střeleb resp. válčení. Když jsem si nedávno po delší době pustil simulátor tak jsem totiž zjistil, že vyvíjená ostrá mise je docela náročná. A měl jsem chvílemi dost honičku abych ji zvládnul. Tak si tedy pořizuji i něco pro pohodové polétání či pro případného zájemce o svezení. Kterýžto zájemci se ovšem na simulátor nijak nehrnou. Asi není divu, protože tahle moje hračka je vážně docela šílená :-)

         


9.5.2014 - Copak se nám dělo tento týden na domečku ? Na prvním obrázku nám fackoval Eliáš Flíčka. Flíček nasadil výraz : "Ještě jednou mě fackneš a poženu tě třema dírama ve třech dveřích až na třetí větev u špičky hrušky ! Na druhém obrázku Jaruška našla skvělé nové místo na odpočinek. Na samém vršku otevřených dveří. Středověké disputace o počtu andělů bivakujících na špičce jehly lze tak nahradit novodobou otázkou. Zda si Jaruška dokáže ke spánku najít ještě nemožnější místo, než je právě toto.

         

No a další dva obrázky jsou z astronomického oboru. Stmívá se a měsíc spolu s jasnou Venuší právě přechází nad domečkem k západnímu obzoru. A hned další ráno nám přijely jekly pro hvězdárenský domeček. Hurá, budeme zase cosi kostrbatého tvořit a lepit dohromady. Nechť žijí Pat a Mat a sláva jim na věčné časy. Já těm dvou snad budu muset vyrobit transparent a nosit ho v nějakém průvodu. Což mi připomnělo jak se skupina děvčic chystá do prvomájového průvodu. Každá z dívek nese jedno písmeno tvořící dohromady nápis : "Vše co máme pro mír dáme !" A všechny dívky svorně nabádají tu, která nese písmeno "í" : "A ne aby jsi se nám zase někam ztratila, jako minule !"

         


8.5.2014 - Po několika letech se zdá, že umím alespoň trochu ztvárnit krátké úseky silnic na letištích, kde jsou tyto prvky při přistání výrazné. Použití knihovních objektů pro silnici asi není ideální, ale na nic jiného jsem prostě nepřišel. Na obrázku je krátké finále na letišti v Rokycanech, které bude dlouhodobě připravováno pro začlenění do scenérie Zóna Vodochody. Autíčka se sice nehýbou, ale i tak je to jistý pokrok. A také na LKVO se s touhle přidanou drobností zase létá o něco lépe. Dopadu na FPS jsem si prozatím nepovšiml a tak uvidíme, zda toto řešení bude životaschopné. Zatím to jsou pouze první pokusy.


1.5.2014 - Vypadá to že si mi momentálně zalíbilo další vylepšování scenérie okolí Vodochod. Nyní na to doplácí Odolená Voda, kterou se marně snažím vnutit alespoň malinko realistický vzhled. Oproti P3D či X-plane je to ubohé, deset let je holt znát. Oproti základní scenérii FS2004 lze vypozorovat jistý pokrok :-) Hlavní ale je, že vše se stále hýbe naprosto plynule bez sebemenších záseků. A minimální velikosti textur a primitivnost objektů přináší ještě jednu dobrou věc. Vše je organicky začleněno ke stávajícímu autogenu. Takže nové objekty garficky navazují na ty staré a nic z toho nevyčnívá ven. Lítá se nad tím docela přijemně :-)


24.4.2014 - Tak ještě jeden screenshot z pozdního večera. Začal jsem si mírně vylepšovat scenérii pro svůj simulátor resp. program FS2004. Přidal jsem paneláky v Odolené Vodě. Vše je součástí procesu, kdy probírám svoje již udělané objekty a zařazuji je do knihoven tak, jak jsem to ostatně měl dělat hned ze začátku. Je to pracné a zabere to spousty času. Ale létá se nad tím docela pěkně a bezprostřední okolí LKVO je zase o něco veselejší :-)


24.4.2014 - Tak jsem si včera přivezl dalších pár skvělých letadélek do mojí sbírky. Teď ještě sehnat peníze na dodělání vitrín a dokončit popis letadel, na který jsem dobře dva roky nesáhl. Je toho nějak moc, ale jednou přijde doba, kdy všechno dodělám :-)

         

Jak je na zahradě teplo a sluníčko vrhnu se na vymýšlení zahradních konin. Například tady zkoušíme vylepšit staletími prověřenou technologii přeměny trávy na seno. To zas bude asi ptákovina, ale nějak nestíháme krmit těch několik králíků co máme. Mrchy pažravý. Tímto vás zdraví kočka Jaruška, která také vymýšlí zrovna nějakou ptákovinu. V jejím případě ale v kočičím provedení :-)

         


10.4.2014 - vLK zavelel změnit grafiku stránek. Když vLK zavelí, tak mYŠ poslouchá. Takže doufám, že tahle úprava bude k lepšímu. Kdyby to náhodou nebylo poznat tak vlevo je ta stará ošklivá verze a vpravo ta nová krásná :-) Hmm, tak k CSS nebo k Javě jsem se přes pár nesmělých pokusů zase nedokopal. Ať žije HTML s tabulkama. Které, že se to píše století ? Asi už navěky věků zůstanu prehistorickým ještěrem :-(

         

Mezi mláďaty od králíků a vetřelcem od Ripleyový v podstatě není moc velký rozdíl. Je jedno, jestli otevřete dveře od králíkárny s hladovýma malýma králíkama, nebo dveře od kosmické lodě s hladových vetřelcem. Udělá to chrust, chrust a musíte si dávat sakra pozor, aby vás to nesluplo jako malinu. Tedy v tomto případě spíše jako pampelišku.

Kočky aby si zaloužily žrádlo tak neváhají pomáhat kde jen mohou či nemohou. Tak tady například malá Jaruška pomáhá se záhonem velké Jarušce. Mňau, dělej to pořádně a já tě budu držet, aby jsi nespadla :-)

         


18.3.2014 - S postupujícím jarem se pomalu změní témata novinek. Toto je prosím nový pařník složený z toho co dům dal a naši první králíčci. Jen blázen by se přece flákal u simulátoru, když venku začíná být tak pěkně.

         


14.3.2014 - Tak hvězdárna je zabetonovaná a na Alce funguje zaměřování pozemních cílů. A já jsem z toho docela utahanej, jdu se tiše válet někam do kouta.

         


10.3.2014 - - Tak na nás vykouklo v sobotu a neděli sluníčko. I já jsem na něj jukl a vypravil se na zahradu připravit další základy pro naši budoucí hvězdárnu. Když se bude hodně dařit, tak dalekohled osadíme ještě letos. Už aby to bylo :-) Tímto vám představuji i nového kocoura Eliáše, který kvůli alergii nemohl zůstat u své původní paničky. A tak bydlí u nás.

         

V neděli dopoledne jsem ještě stihl na simulátor nasadit žhavou novinku. Útok na cíl neřízenými raketami vzduch-země. Z původní odhadované hodinky-dvou se nakonec stalo dopoledne plné zuřivého úsilí. Vyzkoušet přijatelnou trakjektorii útoku a odladit následně všechny chyby zavlečené do programu novými úpravami mě obdařilo potem na čele. Po několika hodinách zoufalého odstraňování všech nedostatků to nakonec začalo jakž-takž fungovat. Hurá ! V FS9 se vážně dá velice provizorně a vachrlatě simulovat útok na pozemní cíle. Ale během toho několika vteřinového sešupu dolů k cíli ty chybky stejně nevnímám a v poslední chvíli před vybráním je mi navíc jakkýkoliv cíl naprosto ukradený. Veškeré úsilí totiž věnuji pouze snaze nerozmáznout se dole o virtuální zem.

A protože pospíchám a v myšlenkách jsem během přistání už u výkopů na zahradě podaří se mi zakončit let způsobem, který už ani nepamatuji kdy se mi naposled zadařil. Po tvrdém dosednutí to udělá křup a lup a já končím potupně bez podvozku v první čtvrtině dráhy. Fuj to je ale ostuda, ještě že to nikdo neviděl :-)

  24.2.2014     Začal jsem experimentovat s přípustí plynu v provedení HOTAS. Bastl v tom nejhorším druhu provedení jaké jsem kdy vůbec udělal. Obzvlášť stojí za pohled připevnění kusem plechu a elektrikářské pásky k chudákovi zbytku Thrustmasteru. O to legračnější je prozatímní výsledek. Začal jsem vyhledávat cíle na radaru dočasně pomocí tlačítek na přípusti plynu a hned je jasné, že na principu HOTAS opravdu něco bude. Konec šmátrání po kokpitu, kdeže jsem tu provizorní klávesnici upustil a který tlačítka to vůbec jsou.

Překvapivě i s tímto bastlem se dá výkon motoru ovládat v postatě po jednom procentu otáček motoru. Najednou musím začít kalkulovat při letu ve formaci i s dobou akcelerace motoru. A hlavně jsem zjistil, že Alca v FS2004 v plné přistávací konfiguraci na finále má úplně jinou odezvu na brzdící štít než v čisté konfiguraci při letu na trati. Odezvy jsou pomalé, těžkopádné a éro se musí víc hlídat aby se nekonaly nepřístojnosti s rychlostí. Nevím jak je tomu ve skutečnosti. Každopádně je legrační, že čím více a lépe mám vybavený kokpit, tím více stoupají nároky na jeho ovládání a zároveň roste můj respekt ke skutečným pilotům.

Občas k večeru když zjistím, že v TV se fakt nedá koukat ani na jeden program, tak se seberu a jdu si pro radost zaletět jedno kolečko na půdu. Překvapivě primitivní a jednoduchá hračka, která zatím naprosto plní původní rok staré zadání. Konec nudě na okruhu okolo letiště, protože v tomhle simulátoru se na rozdíl od holého programu FS2004 občas něco začíná dít. Sice jenom malinko a nesměle, ale ještě tak pět až deset let dalšího sochání a programování a bude to vážně zábavná hračka :-)

  10.2.2014     Za celkem neuvěřitelné a neskutečné dva měsíce od vystěhování simulátoru L-39 ZA/ART dosáhl nový simulátor L-159 Alca operační úrovně předchozího simu. Uff, bylo to náročné a další práce zaberou samozřejmě ještě mnoho let. Ale to hlavní je hotovo. Takže lze očekávat méně novinek v této rubrice protože s jarem bude méně času na sim a také hlavní změny budou přicházet hlavně v programovém vybavení. A výsledek ? Vypadá to neuvěřitelně bídně a hračkovitě ale co je hlavní - "létá" se s tím skvěle !

  4.2.2014     Okolnosti mě konečně donutily věnovat se trochu scenérii. Sestavil jsem v rubrice "Scenérie okolí Vodochod pro FS2004" svoje knihovny. Bacha pouze první nástřel bez jakkéhokoliv vyzkoušení !

  28.1.2014     Mrazy konečně dorazily a v 8°C je mi na půdičce už docela zima. Tak jsem se večer podíval pořádně na zoubek zbylým tekutým dárkům od vánoc. Když účinky likvidace vánočních zbytků alkoholu na druhý den pominuly, nasadil jsem alespoň druhou polovinu palubky na Alcu. Potom jsem rychle zdrhnul dolů do tepla a zlikvidoval z nepřeberné zásoby nedokončených modelů další dva rozdělané kousky.

  20.1.2014     Už jsem s novinkami únavný sám sobě, ale zase jsem kus pokročil s Alcou. Dosazená zbaběle sedačka z auta a začal jsem Alcu ladit s ostatními počítači používanými pro simulaci mise. Už aby začalo mrznout a na půdě se nedalo dělat. Fakt z toho začínám bejt docela stahanej. A ačkoliv je to celé jen karikatura letadla tak jednou ze zábavných drobností je skutečnost, že už se do toho leze jak do skutečnýho éra. Než jsem přišel na ten správný grif tak jsem si málem párkrát krapet nabil tlamu :-)

  13.1.2014     Hmm, ta divná věc byla na svém prvním zkušebním "letu". Dojmy hodně smíšené, staré ZA/ART bylo proti této podivnosti hodně příjemné a vymazlené. Pokrok se holt zastavit nedá, třeba si na tenhle hrůzinec časem zvyknu. Zatím se tu cítím asi jako čarodějnice na koštěti. Skutečné éro fakt vypadá jinak. Ale co, pokračuji plným tempem dál, ono to nakonec nějak dopadne :-(

  9.1.2014     Po zhruba půl roce od počátečního nápadu co dále se simulátorem se konečně něco zhmotnilo. A to levá poloviny přístrojové desky pro Alku. Jeden 18,5 palec z Aukra, jedna USB klávesnice z Alzy, něco zbytků z dílny, chvilka programování a je to. Simulátor určený pro nižší příjmovou třídu, jedna polovina přístrojové desky za necelých patnáctset. Nad ránem jsem to na chvíli vyzkoušel, zdá se že to bude fungovat. Legrační je jenom ta skutečnost, že ne každý počítač a ne každá grafická karta vykreslí stejný obraz na tom samém monitoru a při pokusu nasadit to samé rozlišení. A to jsem tedy nečekal. Ba právě naopak. Moje PC pro MFD kreslí přístroje úplně někam jinam, část plochy monitoru zcela sprostě neobslouží a nevykreslí zde nic. A ve spolupráci s archaickou grafárnou si vymyslí zcela nové nativní rozlišení o kterém ovšem chudák monitor v životě ani nezaslechl.

Simulátor Alcy tedy probíhá procesem postupného samoplození jedna radost. Má to ale i stinné stránky. Po zhruba druhém měsící intenzivních prací pokud uslyším slovo simulátor nebo Alka začínám mít rudo před očima a chce se mi začít strašlivě nahlas ječet. Ale musím toho stihnout zkrátka co nejvíc dokud nezačne mrznout, nebo nezačne růst tráva. To potom budu mít jiné starosti. Při letošním průběhu zimy se ovšem nedá ani odhadnout, která z obou dvou výše zmiňovaných možností nakonec nastane dříve. Není vyloučeno že ten jeden generální správce světa a počasí pouze zvaný podle geografických oblastí různými jmény - definitivně převzal styl řízení našich zákonodárců. A že tedy brzo začne z nebe padat bílá tráva, aby zakrátko nato mohl začít o jarním slunovratu růst ze země zelený sníh. Pokud to bude politicky, právně, rasově legitimní, neodporuje to směrnicím EU a zelení nebudou mít žádných námitek může se Bůh konečně zbláznit. Horší může být už snad jenom ten případ, kdy se ten původně jeden náš generální bůh začne množit. A to nikoliv jako králící, ale jako naší policejní ředitelé. Ale to už zabíhám někam jinam a tak tedy dost s flákáním se nad klávesnicí a vymýšlení dalších blbostí (na to máme přece jenom jinší kabrňáky) a jdu zase dělat na Alce.

  6.1.2014     No musím přiznat, že když si to tady někdy po sobě přečtu, tak zjišťuji, že tu tedy plácám hezké blbosti ;-) Takže dneska jenom stručně. Začal jsem zapojovat první panely pro Alcu a zároveň s tím vzniká i nový program pro ovládání systémů. Panely jsou hodně provizorní a časem se k nim budu muset asi vracet a předělávat je. Zato program by mohl být značně jednodušší a přehlednější než je starší verze pro Áertéčko. Hlavně aby to brzo "létalo". Dlouho jsem si pořádně nezasimulátoroval. Fuj, strašné slovo a tak raději končím :-)

  30.12.2014     Mám pro sebe jednu dobrou a jednu špatnou zprávu. Ta dobrá je, že budování kokpitu Alcy opět značně pokročilo. A ta špatná ? Kokpit připomíná vše možné, jen ne právě Alcu. S tím jak pokračují práce objevuji další a další docela zásadní rozdíly a nesrovnalosti. Odchylky od skutečného éra dosahují na některých místech až k 10 centimetrům, což jsem tedy vskutku nečekal. Je však jedna věc, která skutečné éro připomíná docela věrně. S postupujícími pracemi je čím dál obtížnější do toho krámu vlízt. A když už se tam člověk nějak dostane, tak najít pozici do které se člověk má zkroutit aby se dostal k určitému místu a mohl na něm dělat, tak to dá fakt práci. Při představě co vše se muselo vtěstnat do reálného kokpitu Alcy smekám před pány z Aera klobouk. Jo na diskuzních fórech je chytráků komentující tohle nešťastné letadlo celé hafo. Doporučuji každému z těchto všeználků vyrobit si alespoň takto jednoduchou maketu Alcy doma. A pak se domnívám, že mnoho z těchto dotyčných, kterým zbyla alespoň malá špetka sebeúcty bude muset rychle změnit svůj názor. A napříště bude trochu přemýšlet, než zase něco plácne pitomě na sklo :-)

  23.12.2013     Jak jsem ve středu večer šel z autobusu z Milína domů zjistil jsem, že krajinu nám paní Námraza se slečnou Jinovatkou namalovala zcela nabílo. Druhý den ráno jsem díky drobnému zdravotnímu problémku málem pošel a tak jsem musel zůstat doma. První den jsem se jenom poflakoval s kočkama a válel se v pelechu - když se v něm teda ještě pro mě mezi tlupou koček ještě našlo nějaké to místo.

No a další dny i když jsem ještě sotva lezl, jsem se samozřejmě musel vrhnout na půdičku. Takže L-39 jsem vrátil do původního stavu do doby, ještě než začala fungovat jako zkušebna technologií pro Alcu. A na L-159 jsem opět kapku pokročil. Zatímco se stavem trupu jsem začal být mírně spokojený tak hrůzu co jsem spáchal na budoucím místě přístrojové desky rozdýchávám celkem těžce. Takhle to rozhodně vypadat nemá ! Nu což, počkám až zasadím obě poloviny přístrojové desky. A potom se rozhodnu zda budu páchat nějaké korekce ke skutečnému stavu věcí, anebo se na to nakonec vyprdnu a zanechám nebohému čumáčku jeho mírně legrační vzhled :-)

  17.12.2013     Když jsem uprostřed tohoto léta seděl nad fotografiemi přístrojovky Alcy a zoufale hledal kudy dál s jejím projektem, nakonec jsem se rozhodnul po zvážení svých možností opustit myšlenku reálného simulátoru. A nahradit ho hračkovitým čímsi za pár tisíc korun, které ještě horko těžko v průběhu času jsem schopen dát dohromady. Strašně jsem se bál jaký nakonec bude výsledek a nyní se už konečně začíná cosi rýsovat. Monitory namísto přístrojovky se zdá nebudou až tak zcela totálním průšvihem. A časem si na ně možná i zvyknu. Holt nikdo není dokonalý.

Začínám pomalu zapojovat opět počítače tak, aby bylo možné zpočátku pouze ze stanoviště instruktora ověřovat vzájemnou provázanost činnosti všech počítačů a dopad úpravy jednotlivých programů na celkový chod simulátoru. Tahle zcela šílená věta, kterou jsem právě vlastnopackně napsal je jak vystřížená z jistého tuzemského serveru prodávající simulátorové programy a doplňky. Ale je mi líto. Já to tak vážně dělám ;-) A také musím co nejlépe využít času kdy nemrzne (pak je na půdičce fakt kosa na jakkoukoliv rozumnou práci) a doby než na jaře začne růst tráva (pak zase na celý den vypadnu na zahradu, flákám se tam s kočkama a na nějaký simulátor se až do další zimy můžu zvysoka vyprdnout). Poslední dobou si tak začínám připadat jako malé dítě v hračkářství nabitém zcela fantastickýma lákadlama. Času a peněz je tak málo, hraček hodně a jsou čím dál tím úžasnější. Proboha, to se vážně nedá stíhat !

  9.12.2013     Práce na Alce opět mírně pokročily. Upozornil jsem tedy přitelkyni že mám na půdičce malou část letadla a potřebuji ji pomoci přestěhovat o kousek dál. Přišla na půdičku, zamračila se na můj výtvor a pravila, že tahle rakev je teda hodně ošklivá. Pak se podívala na změť počítačů a kabelů a pravila že to vypadá jako u nich v práci, kde se v tom ovšem už nikdo nevyzná. Ujistil jsem jí, že u mě na půdičce je to nemlich to samé a že naprosto netuším co, kam a proč vede. Po usazení Alcy na místo se na rakev zamračila ještě jednou a už beze slova opustila půdičku ;-)

Jinak jsem byl asi po deseti letech na simbíru. Málem jsem se tam v pátek z teplého pelíšku nevykopal, ale nakonec jsem vyrazil z domečku na dalekou cestu do sněhu, zimy a tmy. Po cestě v autobuse jsem hodinu klepal kosu a celou dobu se proklínal že takovou pitomost už nikdy neudělám. Ale nakonec jsem odcházel až někdy po půlnoci a byl jsem rád, že jsem se nakonec vypravil. Některé lidičky které jsem dosud znal jen virtuálně bylo totiž neuvěřitelně příjemné potkat i v reálném 3-D prostoru.

  30.11.2013     Tak jsem se vrhnul na věc, do které se mi vážně moc a moc nechtělo. Odpojil jsem starý kokpit, odsunul o pár metrů dál a začal budovat pozici pro budoucí simulátor Alcy. Takže na pár měsíců mám po ftákách a hned tak se znovu "neproletím". A tak chodím po domečku a po kůlnách a hledám co by se dalo z čeho udělat, protože jako již tradičně nemám v kapse ani korunu. Kromě tří desek které jsem nikde neobjevil a opravdu se koupit musely, jsem tak kokpit prozatím budoval čistě z toho, co dům zrovna dal.

  26.11.2013     Podařilo se mi výrazně pokročit s kabinou Alcy. Není to žádná velká krása a několikrát jsem už to měl všechno velkou chuť vyházet vždy, když jsem si vzpomněl na řemeslné zpracování skutečného originálu. Fuj moje levá a pravá tlapka co to děláte ! No ale nic, zkusím udržet i nadále nervy na uzdě a pokračovat v budování tohoto paskvilu.

Ráno jsem si na chvilku zaletěl tvořenou misi na starém simulátoru no a není to nejhorší zážitek. Pokud se podaří v průběhu dalších let nasimulovat pár dalších věciček nebude mise až taková pohodová záležitost jako dnes. Skutečný pilot má totiž patrně v kokpitu práce jako na kostele a čím více se ponořuji do hraní si s mojí hračkou tím méně chápu jak je možné ve skutečnosti ze vzduchu zasáhnout jakkýkoliv reálný cíl na zemském povrchu. Proboha z toho krámu není nic vidět a létá docela slušnou rychlostí ! Vedoucího mi setřelil Gepard a chudák se poroučel se sloupem ohně a kouře k zemi (on ten přenos efektů přes IBnet vážně funguje) a tak jsem se vracel domů sám. No jo ale tenhle simulátor už má své dny sečtené, pokrok se zkrátka nedá zastavit. Jako u skutečných letounů L-159 Alca, z nich některé po generální opravě dostaly nové dipleje. Což je podvod. Sotva si člověk začne dělat simulátor nejmodernějšího tuzemského bitevníku už mu ho musí zmodernizovat. Obávám se ale, že tuto modernizaci nebudu schopen v simulátoru podchytit. Nemám totiž nejmenší tušení, co vlastně nové dipleje ve skutečnosti umí :-(

  19.11.2013     Scenérie pro FS2004 rozšířena o dalších cca. 20 objektů převážně komínů na severu Čech. Dáno ke stažení.

  19.11.2013     Zjistil jsem že 100 MB na "swebu" už nestačí na fotky modelů. Takže jsem se opět vydal cestou vlastní domény a placeného hostingu. Současně obnovuji novinky po čtyřech letech v jejich prapůvodní podobě. Takže račte mrkat na moje dva další čtvrtkové přírůstky dopatlané za sobotu a neděli. Nepříliš povedené věcičky ale už nemám čas, náladu a um dělat to lépěji. Ono se to snad v těch čtyřech stovkách modelů ztratí ;-)