Stránky jsou provozovány díky službám wedos.cz, které mohu velmi doporučit. Nízká cena hostingu a neomezená velikost stránek umožnila vytvořit jejich stávající podobu.


                      


18.3.2017 - tyto novinky začínají být únavné už i pro mě. Kachny - kachny - kachny . . . A prosím vás, co to tady máte za ptáky ?

Simulátor je osazen pro tuto chvíli všemi Arduiny. Ukazuje se jasný rozdíl mezi originálem a klony - klony nezvládají komunikaci jedním směrem takže jsou jako výstupní karty nepoužitelné. A při obsazování nových adres COM portů se chovají svým způsobem docela problematicky. Datum uvedení simulátoru do operačního provozu je ohroženo. Neboť je nyní zcela jasné, že dosavadní systém komunikace mezi Arduiny a PC je mírně řečeno - hodně nešťastný. Mám v hlavě zcela jiný způsob komunikace. Ten by sice byl z hlediska nasazení hardwaru do simulátoru a dalších a dalších jeho klonů náročnější, ale snad bude konečně spolehlivý. A o to jde asi především. Vady dosavadní komunikace se nyní ukazují zcela zřetelně jako zcela neúnosné i pro takto jednoduchou hračku.

S tím jak se blíží dokončení simulátoru Alcy resp. jeho první etapy tak začínám převádět vývojové práce na Mig-21 PFM. Jednoručičkové budíky na palubce miginy se ukazují jako relativně spolehlivé. Ale na těch dvouručičkových a jiných složitějších kusech zbývá ještě hodně a hodně práce a experimentování. Protože se blíží definitivně jaro a s tím se ukončí většina prací na simulátorech a začnu se věnovat domečku a zahradě - tak bych rád miginu rád dotáhl do zkušebního stádia v druhém prototypovém kusu pro kolegu na východě republiky. Uff, je to ještě hafo práce a jako obvykle - nestíhám.

Současně s uvedením simulátoru Alcy do provozu v první vývojové etapě připravuji mírný grafický upgrade těchto stránek.

No to by bylo v kostce asi vše. A co to máte tady za ptáky ? Kachny, kachny, kachny . . .

Jděte s těma kachnama človíčku něšťastná už někam do háje :-)

No a ještě jednu věc si přece jenom neodpustím. Dát vedle sebe dvě fotografie. Na první je hračka před rokem a na druhé fotografii je její dnešní stav. Je to zvláštní jak je vše relativní a proměnlivé. A jak vždy přijde přesně a neomylně to, co čekáme ze všeho nejméně. Kdybych totiž mohl tak bych vše vrátil přesně o ten jeden rok zpátky. Kdy jsem měl ještě vše, co jsem k životu potřeboval :-(


12.3.2017 - simulátor stále není operační, ale už probíhají zálety. Obrázky po pořadě : střelba na pozemní cíl, kapku divoké přistání, zamávat polské návštěvě, vjet na stojánku, zaparkovat a vypnout, uff hotovo jde se dělat něco dalšího :-)

Jo a ještě zamávat kocouří smečce, co se vyhřívá u krbu :-)


5.3.2017 - tak dnes bez zbytečných proslovů jen dva obrázky aktuálního stavu simulátoru.


26.2.2017 - práce na Alce nabraly na tempu a je šance že po letech konečně splním alespoň jeden svůj soukromý termín. Že na jaře současná verze 2017 dosáhne operační úrovně původní verze 2014. Když se i nadále bude dařit tak zbývá zhruba měsíc, dva a můžu si zalétnout bojovou misi. Nemá cenu zmiňovat jednotlivá vylepšení, doplnění a upgrady poněvadž je toho docela dost. Za zmínku snad stojí jen to, že simulátor nyní bydlí na půdičce na místě, kde bydlel původní simulátor. Mít tu věc na kolečkách se ukázalo jako bezva věc. Stačilo mírně drcnout a šup - bylo to o pět metrů dál :-) Letmá zmínka o migině, protože jsem na ní nezanevřel. Po chvilkách na ní makám, ale tady to tak rychle nejde. Musel jsem měnit zdroj pro palubku, neboť motorů je už mnoho a slabší zdroje začaly hořet. Blbne radiovýškoměr, zatím nevím proč. Barometrický výškoměr bude muset být rozhozený na dva motory protože mě nějak nedošlo že převodový poměr mezi ručičkami 1:10 u miginy fakt neplatí. Dále tisknu chybějící panely jak pro můj simulátor tak pro Pepkův. Hmm tady termín dosažení prvního stupně operační způsobilosti na dvou simech je fakt v ohrožení. No snad to stihnu - tak dost "řečí" a jdu něco dělat.


19.2.2017 - tak mladá Zubejda si odepsala další kočičí život, když se na dva dny ztratila. Zpátky se vrátila přesně na krmení celé smečky.

Na pár hodin jsem si už musel najít čas i na miginu. Protože jsem na ní pořádně nedělal už ani nepamatuji. A docela mi to chybí, ale prostě přednostně teď makám na dotažení Alcy do "létatelného" stádia. Začal jsem tedy na migině oživovat otáčkoměr a předběžně výškoměr. Dojmy hodně smíšené. Reálné přístroje rozhodně správná cesta, ale bude na tom ještě hodně práce. Nepřesné, nutno často kalibrovat, ale v principu běhá. V každém případě je i nepřesný otáčkoměr pokrokem. Prostě to bude ještě dlouhý vývoj.

Na Alcu je nasazený panel klamných cílů. Všechno je tam dané jenom jako atrapa, jen sedmisegmentovky jsou oživené. Jsou sice červené a větší než v reálu, ale musel jsem s tím pohnout. Tenhle údaj je v bojové situaci fakt potřebný. Prostě jeden z panelů ke kterému se budu časem vracet a dodělávat ho. Jinak je to největší nepřesnost na simulátoru oproti skutečnému éru. Prostě ho bylo nutné umístit právě na tohle místo a chudák RWR se krčí úplně dole.

Druhý modul je potažený. Začíná to mírně a vzdáleně připomínat letadlo.

Večer a v noci jsem se dostal k pokusu o noční nasvětlení kokpitu. Vypadá to přijatelně.

Už nějakou dobu probíhá prototypování přípustě plynu. Vlevo je původní přípusť z verze simulátoru 2014 a postupně směrem doprava to jde cestou vývoje. Tady to bude ještě na hodně dlouho nejméně několik měsíců. Pořád jsem přemýšlel z které strany do tohodle oříšku kousnout. Až mě došlo že musím začít ne tím že budu stavět rozměrovou repliku originálu. Právě naopak. Když jsem vše vzal ze stránky že nejdříve to musí fungovat a teprve potom se uvidí - začalo to dávat smysl. Zároveň ovládání plynu půjde přes A/D převodník Arduina a joystick zcela vynechám. Do budoucnosti to případně umožní simulovat spousty dalších věcí na přípusti plynu včetně startu a zhasnutí motoru.

No a to by bylo asi tak vše. Omlouvám se, ale neodpustím si svůj obvyklý povzdech. Čím více je uděláno, tím více toho k dodělání zbývá. A čím více je toho hotovo tím je mi jasnější, že skutečné éro vypadá vážně jinak. Ale co - kdo si hraje nezlobí :-) !!!


13.2.2017 - Mladá Zubejda se vzpamatovala a létá zase po venku. Série tří se tedy dovršila jinak v neděli, ale nechme smutků. Těch je na světě i tak dost. Tak tedy dneska místo mého obvyklého a zbytečného tlachání jen dva obrázky. Opět mírný pokrok v rámci mých skromných možností :-)


5.2.2017 - druhá tiskárna je už zase delší dobu zpátky a tak jedou obě dvě holky. Dotiskl jsem tak palubku Alcy, která tak putuje v dílech balíkem na sever. A začal jsem tisknout druhý kus miginy, která doufám nejpozději v létě poputuje zase na východ. Něco velmi málo na migině uděláno a malý pokrok i na Alce. Tenhle víkend jde na Alce všechno šejdrem a strašně se peru s každou pitomostí. To prostě někdy tak je. Rozdělány další panely a srandičky pro Alcu, jedu prototypové tisky. Prostě stále je co dělat. Pokroky jsou to mírné, téměř neviditelné a tak sem dneska plácnu jen tyhle dvě fotky. Koček je osm a půl, protože malá Zubejda přestala žrát a ztrácí se před očima. Odhaduji to tak na zbývající týden života. Čímž dorazí klasickou sérii tří průserů. Dvě předchozích tragédie ze začátku týdne totiž takto malicherné bohužel nebyly :-( To občas tak prostě bývá - život zkurvenej. Jo, jo. Asi dorazila i jarní únava, nic mě nebaví, mám depku a tak jdu raději něco dělat. "Faunovo velmi pozdní odpoledne" se slovy - "Já ještě chci něco udělat" - je totiž asi to poslední, co mě posledního půl roku ještě drží těsně nad vodou.


29.1.2017 - severní vývojová dílna dokončila tišťák pro UFCP. Jedná se zase o vydařený kousek, nad kterým si Láďa lámal hlavu nejeden večer a budiž mu za to dík. Začal jsem prototypovat obal na elektroniku a dost se těším, až to začne fungovat.

Na půdičce jsem začal žebrovat druhý modul trupu. V dohledné době bych se chtěl dostat k bočním pultům. Byla nasazena bez sebemenších problémů první arduina. Simulátor konečně začíná ožívat.

Kočky se i nadále shromažďují u krbu. Neboť přiznejme si to - venku je pořád zima a vlezlo.


22.1.2017 - tak roční vývoj zcela nové verze palubky pro Alcu přináší první výsledky. Dneska jsem sestavil vytištěné díly prvního sériového kusu palubky. No skutečné letadlo takhle ale vážně vůbec nevypadá - to si přiznáme rovnou. Na druhou stranu pokrok oproti první verzi přístrojových panelů sochaných ručně je také zcela zřejmý. Láďovi geniální tišťáky a páně Průšova neméně geniální 3D tiskárna ( i když ten můj kus je kapku hodně poruchový ) vše posunuly zcela někam jinam. Takže pocity mám značně smíšené. I když musím přiznat - že spokojenost nyní mírně převažuje nad tím prostým faktem, že Alca takhle ale vážně nevypadá :-( Teď začnu zapojovat jednotlivé panely a osazovat Arduina. Děsně se těším, až to začne fungovat. Mírně frustrující je ten fakt, že objem práce vykonané je mnohem menší než objem vývoje a práce, která na nás ještě čeká. Zkrátka - na roční práci dvou lidí to není zas až tak špatné. Jinde takovou hračku sochají ve fabrice týmy lidí přece jenom s mírně vyšším rozpočtem než je ten náš. Kdybych těmto pánům prozradil výši našeho měsíčního rozpočtu na vývoj téhle hračky - tak by se zcela nutně museli umlátit nekontrolovatelným veselím o podlahy ve svých kancelářích a továrních halách :-)

A aby tu nebyly samé nudně únavné letecké simulátory tak přidáme jednu fotografii. Shromaždiště koček u akvária. Být rybou v tomhle akváriu tak si asi hned sbalím svých pět švestek do uzlíčku a vyrazím si hledat jinou tůň :-)

A pro porovnání, jak simulátor vypadal v roce 2014. Kdy jsem ho považoval za vrchol všeho pokroku. A zapřísáhl se, že už nikdy, ale opravdu nikdy nebudu stavět jeho další verzi . . .


17.1.2017 - jedna tiskárna už zase netiskne - pojede opět na výlet za panem průšovým technikem. Mise na Alcu začala fungovat - je to myslím v pořádku. A na migině jsou oživené tabla T4, T10 a světýlka na palubce.


11.1.2017 - uděláno spousty věcí, jen se mi prostě nechce nějak zrovna psát novinky. Na co si vzpomenu ? Alce zůstaly sidewindry a umí setřelovat simulovaného nepřátelského stíhače. A vůbec neva, že stíhač není zobrazený v letovém modelu FS. Dopsán systém IFF - významná pomůcka při vyloučení přátelských kontaktů a nalazení mrzkého nepřítele :-) Vzhledem k tomu že u Alcy je to tajdův a nemám tušení zda jsou MSG Elcrodatu integrovaný do MFD tak jsem si tady začal vymýšlet a dopsal jsem volně MSG dle vzoru F-16 MLU. Na MLU se manuály naštěstí na internetu válí. Vzhledem k tomu, že hlasové navádění za pomoci PC je naprosto vyloučená věc tak jsem se inspiroval zavedením CPDLC na Ruzyni a začal jsem na bojovou misi tvořit zadávání povelů pomocí MSG na MFD. Tady to je teprve v plenkách, bude to hodně programování, ale zdá se to jako perpektivní věc. Po odpálení neřízených raket na pozemní cíl tedy Alca bude mít jako další doplňkovou část mise buď doprovod Awacse, nebo identifikaci "neznámého" vzdušného cíle. Tak tedy systém misí se již začíná vyrovnávat zábavností verzi simulátoru 2014 a domnívám se, že během pár let bude i daleko dokonalejší. Současně s programováním mise probíhají i updaty prográmku na přehrávání dat mise. Severní vývojová dílna dokončila tišťák pro panel HUDu - dokonalý výrobek - děkuji a v dohledné době i zde snad pokročím. Na miginu jsem na palubku doplácal varovná světla a začal je spolu tablem T-4 pomalu oživovat. Probíhá třetí průchod programování a tisku přístrojů na miginu a vypadá to velice slibně. Musím počkat až dojdou motory z číny a začnu s ostrými pokusy s AGD, otáčkoměrem a výškoměrem. Druhá tiskárna už také tiskne. Obě holky jedou po celý den téměř nepřetržitě a tisková fronta se stejně jako vždy - neustále natahuje. Velká pochvala a poděkování průšovic firmě za jeho péči o zákazníka - tedy o mne. Čím více práce je uděláno, tím více ji ještě zbývá. A čím jsou oba dva kokpity dokonalejší, tím více je zřetelný jak primitivní hračky to oproti skutečnému simulátoru či éru jsou. Už jsem asi tady psal, že volba reálných byť hračkovitých přístrojů na miginu byla velmi správná. Přineslo to docela zajímavý efekt. Při zobrazení přístrojů na monitoru bez simulace poruch jsem například před startem kontrole přístrojů přiznávám mnoho nevěnoval. Teď aniž by migina nějaký systém simulace poruch měla, tak stejně ty první čtyři přístroje na palubce před vzletem opravdu kontroluji velmi pečlivě. Jestli jsou správně zkalibrované a opravdu ukazují to co mají. Legrační je i ta věc, že vzhledem k tomu že krokové motory rychlostí příliš nestíhají požadavkům na správné zobrazení dat bude se muset na téhle jednoduché hračce muset počítat při letu i s odezvou a reakční dobou budíků. No snad tedy přestanu zde vršit další nesmyslné věty bez ladu a skladu a přidám pár fotek. Kdo si hraje nezlobí. A heslo "As real as it gets" je pro jakkýkoliv simulátor letu na PC samozřejmě naprosto směšné. Teď už to vím naprosto jasně. Tak mě tedy postačí jeho mírná modifikace " As funny, as it gets". Tolik práce ještě zbývá - a tak málo, příliš málo času na její dokončení.


31.12.2016 - tak se mi podařilo opět věnovat několik hodin programování mise Alcy. Začíná to být možná ještě zajímavější než verze 2014. Nepřátelský stíhač nás během mise tlačí pěkně k zemi. Opětná implementace proběhla do hlavního programu opět zdárně a bylo upraveno několik parametrů jeho velmi jednoduché AI. Sice stíhač nebude v FS vidět, ale nikdo není dokonalý. Pokud je nevhodně umístěná protivzdušná obrana v blízkosti cíle, tak se musím hodně rozmýšlet jestli do toho půjdu. A z jedné mise jsem dokonce už zbaběle vycouval a při zemi se odplížil zpátky na letiště. Protože to vypadalo na jistou ztrátu mého virtuálního éra. No, kdo by řekl, co všechno stařičká FS2004 dokáže.

A jedna tiskárna statečně tiskne. Druhá tiskárna hodně chybí, tisková fronta se stále prodlužuje. Odhaduji ji tak na dva měsíce a to si ještě občas přikresluji nové věci. Třeba jsem se konečně začal zabývat dvouručičkovými a jinými složitějšími přístroji pro miginu. No bude to ještě na dlouho, ale první krok byl snad zdárně učiněn. To bude ještě legrace - a ne že ne :-)


27.12.2016 - uff - tak poslední nově nainstalovaný počítač běhá. Sice nevím proč už to po 15 minutách nepadá, ale pídit se po tom fakt nebudu. Takže další rok začneme s budováním palubní desky pro první sériový kus simulátoru. Nevím kolikátý týden či měsíc už jsem bez simulátoru, ale začínám pociťovat silné abstinenční příznaky ;-) Už aby to "lítalo" !


26.12.2016 - hmmm, dneska tu bude fakt jen stručná poznámka. Po mnoha kompletních přeinstalacích několika verzí OS na několika různých PC a stále nefunkčním FSUIPC mě popadlo už naprosté zoufalství. A tak jsem sesmolil v jazyce anglickém dotaz na příslušné fórum podpory. Odpověď která přišla byla jasné a stručná. Nezněla sice samozřejmě tak já jí následujícně uvedu, ale v podstatě by se tak dala s klidem volně přeložit "Vážený uživateli debile, nastavte si laskavě správné systémové datum !" Hmm a už to funguje. Tak tuhle chybu, bych tedy fakt neodhalil do konce svého života. Neboť tady, tady bych jí teda ale vážně nikdy nehledal :-) Tak velká vzpoura mozků snad už pomalu končí. FSUIPC tedy doufám mám z krku. Dále to nebyly například vadné pedály, nýbrž jen špatný prodlužovací kabel. Tedy zbývá vyřešit poslední záhadu. Proč mě vždy s železnou pravidelností na některých PC po 15 minutách spadne ovládací program Alcy. A na jiných běží dlouhé hodiny bez sebemenšího problému. Nu pokud to bude také jen špatně nastavený datum bude zase dobře. Má velká vzpoura domácích mozků tak snad definitivně skončí a bude se zase moci létat :-)


24.12.2016 - novinky opět budou stručné. První 3D tiskárna je na opravě. Shodli jsme se s technikem, že to bude ucpaná tryska nějakou miniaturní částečkou, která nejde roztavit. Při té příležitosti jsem se zeptal technika na to, co dělá druhá tiskárna. Ujíždí s tiskem v ose X plynule do strany. Zamyslel se a pravil, že by to mohla být špatně napnutá řemenička. Brnkali jsme si o řemeničky všech tiskáren co se válejí v průšovic firmě ve velkých kupách už i na chodbě a já tvrdil, že to mám napnuté správně. Naštěstí šla okolo paní sekretářka co tam vyřizuje zřejmě poštu. Ta se zamyslela a s jistotou pravila, nechť si zkontroluji šroubek zajištění řemeničky na krokovém motoru. Inu jsem se podivil, že by to mohlo být tímto a když jsem dorazil k tiskárně tak jsem zjistil, že šroubek zmizel. Vyklepal se, vypadl a odešel si neznámo kam. Takže díky za paní sekretářku, tímto ji na dálku zdravím a děkuji. Obnoven provoz na jedné tiskárně a tisková fronta se mi hodně natáhla. U Alcy jsem si na prototypovém pracovišti kam mám problém usadit sám sebe natož nějakou návštěvu překonfiguroval místnůstku zpět na programovací režim. Poněvadž vývoj prototypu palubní desky je v podstatě u konce a nyní musím začít makat na misi pro nový simulátor. Hned první den jsem udělal velký pokrok v převádění vlastností simulátoru verze 2014 na novou verzi. Asi jí budu říkat 2017. Oživen flak a už zase jdou přehrávat mise. Bleskl mi hlavou šílený nápad, že sundám ze simulátoru AIM 9-vítky a podvěsím nebohou Alcu značně nerealisticky nějakým tím AMRAAMem nebo jak se té bestii říká pro BWR. A zcela tím obejdu problém zobrazení příslušného protivníka v letovém modelu FS2004, kam ho prostě na třech PC nacpat neumím. Buď se prostě s Alcou budu skrývat v režimu kopírování terénu a uniknu tak ostrozraku nepřátelského stíhače. Anebo vystrčím čumák a na desítky kilometrů kde ho stejně nevidím zkusím sundat já jeho dříve, než dostane on mě. No uvidíme. Nápad by byl - to zas bude programovací harakiri v myším provedení ! Jinak AI provoz v kombinací s vlastním namluvením radiokonverzace je trefou do černého. Funguje spolehlivě a tvoří i na verzi simulátoru 2017 stejně skvělou kulisu jako radiokorespondence z verze 2014. Neuvěřitelně se těším na to, až mě to na půdičce zase začne "létat". To ale ještě musím vyřešit záhadu s nefunkčním FSUIPC na několika různých PC u které vážně nevím kde začít. No uvidíme.


19.12.2016 - tak dnes to vezmeme jen stručně. Na první sériové palubní desce je zapojené MFD - funguje to ! Severní vývojové dílně se podařil úžasný kousek a dost se těším, až si to na půdičce začnu skládat :-) Část dne jsem věnoval pokusu odhalit, proč FSUIPC běží a přesto posílá nulová data. Počítač jsem několikrát přeinstaloval od základu a nic. Ten samý software, ten samý hardware a prostě to neběží :-( Když jsem usoudil že mě došly nápady kde je zakopán onen pes, vrhnul jsem se konečně na miginu. Takže první 4 přístroje již fungují v palubce celkem smysluplně. Výpočet polohy ručiček jsem přesunul zpět z Arduin do PC a funguje to docela dobře. No a nakonec oznámení - obě dvě 3D tiskárny přestaly tisknout. Bude-li čas začnu vyjednávat s průšovic firmou o opravě. Ach jo. Střední doba mezi fatální poruchou necelé dva měsíce - no nic moc. Zato ale když mě jely obě potvůrky na plný výkon, tak to odsýpalo. Teď se vše samozřejmě zastaví a budeme mít další zdržení :-( Jo a koček je už jenom devět, jedno z koťat Zubejdy jsem ráno zakopal. Zřejmě rozsáhlé a bolestivé vnitřní zranění bez viditelných stop, vůbec nevím o co šlo a kde k tomu mohlo přijít :-(


11.12.2016 - no podle obrázků to vypadá, že se Alca hnula o kus dál. Skutečnost je ovšem zcela jiná. V sobotu ráno jsem se domníval že do večera bude simulátor v pohodě létat. Po dvou dnech nepřetržité práce nefunguje naprosto nic a to způsobem, který jsem v životě nezažil. Na jednotlivých pozicích točím různé počítače. A i FSUIPC mi téměř na všech PC dělá zajímavou věc - funguje perfektně, jen má všechna data nulová. Hmmm. Na PC odejde tu grafická kartu, tu se najednou přestane spouštět Wide client, tu vytuhává celé PC, Nebo zase zjistím že pedály jsou asi v pánu. Zatímco ten samý software a hardware na simulátoru verze 2014 fungoval spolehlivě a bezchybně na novém simu se mu prostě nechce bydlet. Hmm - tak tohle bude ještě hodně zajímavé :-) A k migině jsem se vůbec nedostal a přitom jsem se na ní docela těšil. No nic. Pokračujeme dál.


4.12.2016 - konečně jsem si mohl zasadit přístroje pro miginu do vytisknuté palubky. Je to hračka, ale pěkná :-) Ověřil jsem, že připravovaná palubní deska se do kokpitu vejde a soudruzi v NDR tentokrát snad neudělali nikde chybu. Takže začne vznikat na základě prototypu palubní desky první kus nulté série. Cvičně jsem sesadil simulátor do tří plánovaných modulů a mírně mě to vyrazilo dech. Ve skutečnosti to vypadá větší než na papíře. Tak jsem si to zkrátil na dva moduly a budu přemýšlet o tom, jak to vlastně bude. A nakonec jsem začal zkoumat budoucí zobrazení FS9. Mám v hlavě brouka, jestli se nakonec nevrátím k projekci obrazu jedním PC na velkou plochu. Kdyby bylo na půdě místo na takovéhle alotria tak by asi tato varianta zvítězila. Ale ty sakra skosené stěny této variantě také mnoho nepřejí. No, tak mám zde také o čem přemýšlet. Teď dost kecání a jdu něco dělat, ať se to konečně celé hne !


27.11.2016 - dobrý den, teď je nás jenom šest, ale jinak se nás vejde až sedm krucišek na jedno křeslo :-) No a k simulátorům. Na Alce něco málo vytištěno a jinak se mi pár věcí krutě nedařilo. Jako například rozběhnout AI provoz v Žatci. Anebo všechny LED displeje mi doma v podstatě z neznámých důvodů odmítají fungovat. A tak dál a tak dál. Dneska k večeru jsem tedy alespoň dosáhl dalšího milníku ve vývoji miginy. Rychloměr funguje v podstatě spolehlivě a vario jenom ve velmi omezeném rozsahu. Věcí a záhad k vyřešení bude jako vždy více než jsem čekal. Mám z toho v hlavě mišmaš a musím si to tam nechat pořádně rozležet. Každopádně to použitelné bude i když z toho zatím neskáču ke stropu radostí. Co lze jako jediné bezpečně potvrdit je to, že cesta ke skutečným i když hodně jednoduchým přístrojům je správná. Zdravím tedy na východ sesterský projekt miginy se zprávou - zase jsme se hnuli o kus dál :-)


21.11.2016 - dneska začneme od Alcy. Prototyp palubní desky je již z větší části vytisknutý. Začal jsem s tiskem prvních dvou sériových kusů dalších desek.

Jeden den jsem věnoval i dumání nad zobrazením krajiny. Wideview bohužel není vhodný, neboť nelze sesynchronizovat na FS9 AI traffic. Potom by nešel použít ani radar na Alce neboť v každém okně by byl cíl jinde a provádějte potom vzdušný přepad aniž by se nerozvinula již tak vaše slušně počínající schizofrenie :-) Proto bude použit jeden počítač a časem se musí dokoupit karta zvládající tři výstupy. A také silnější počítač. Hmm, fakt až časem, nejsou penízky.

Vytiskl jsem další dva panely pro miginy a zapojil. Velká pochvala patří na tomto místě firmě Průša & Průša. Moje tiskárna opět přestala tisknout a odnesl jsem jí na opravu. Jak první zkušenost s předchozí reklamací byla velmi tristní a nepříjemná, nyní vše bylo jinak. Technik se mi velmi ochotně věnoval a tiskárnu opravil v podstatě na počkání. Tiskárna má stále sice vážné chyby, které vedou k poškození pracovní podložky, ale na stranu druhou je návštěvu od návštěvy viděl jak je vše vylepšováno a opravováno. Takže se mi potvrdila doměnka, že tiskárna byla vypuštěná ve velmi syrovém stavu. Ale zato její užitné vlastnosti od předchozí verze jsou úplně někde jinde. Fakt se to nedá srovnávat. Takže jsem v práci přestavěl i druhou tiskárnu na verzi MkII a při té příležitosti ihned využil její chyby v kalibraci a zcela rozryl na boku tiskovou podložku :-( Zato nyní tisknou dvě mašinky a práce jde už docela vesele od ruky. Pokud máte nějaký důvod tu věc používat, tak je fakt k nezaplacení. V této chvíli i když musím počítat s tím že další chyby opět nastanou, tak prostě velká spokojenost s touhle hračkou a Průšovic fimou.

Současně s přípravou hardwaru pro miginu jsem se pustil do kompletného přepsání obslužného programu. Kromě obsluhy FS9 bude mít nyní na starosti jen kontrolu hardwaru a vše půjde použít s rozlišením 1280 x 1024 na starších PC, které vlastníme coby naše pracovní mašiny. A jsme rádi za to, že máme vůbec něco :-)

A protože mám na den přesně už čtyři měsíce hluboký splín a těžkou depku z toho jak mě jedna lidská bytost podrazila a protože mi hloupě utekla na Aukru koupě manuálu pro Mig-29, tak jsem v noci nespal a k ránu se mi podařilo objevit tuhle nádheru. Pravda je, že toto je můj další objev Ameriky. Jak je ostatně mým dobrým zvykem. Ale na stranu druhou jsem něco takového už řadu měsíců dosud marně hledal. A tak jestli se mi to v řádu měsíců líbit nepřestane, tak hádejte, co se stane :-) Zatím na to budu mlsně pokukovat a hlavně pracovat na prvních dvou simulátorech. Které se začínají docela slibně skládat.


13.11.2016 - novinky začneme kočkama. Na první fotografii jsem se právě vrátil domů a našel hladové bestie. Táto, mámo krmit, ale honem ! A na fotografii druhé kočkám konečně někdo zatopil v krbu. Rozložily se v kruhu okolo krbu a spokojeně si užívají příjemného teplíčka. Jen se miláčci pěkně nahřejte do zásoby, příští dny bude zase studený odchov !

Na další fotografii je vidět druhá fáze prototypování NAV displeje pro bulíčka. Je vidět mírný pokrok a sedmisegmentovka z číny, co odešla do křemíkového nebe. No bude to ještě na hodně dlouho a snad se po chvilkách k tomu budu opět dostávat. Uff - není čas.

Migina utrpěla pokrok jen k večeru v rámci zachování morálky. Zapojeny další dva panely. Neb jsem celou sobotu a neděli dělal na něčem jiném.

Dva dny jsem programoval a namlouval AI provoz pro vytvoření simulátorového prostředí Alcy. Zatím je namluvená jenom frekvence věže a defaultní AI provoz předčil moje očekávání. Mám pocit, že to bude vyhovující. V prostředí simulátoru bude tedy možné potkat následující letouny točíčí kolečko okolo LKVO a hlavně vytvářející vhodnou zvukovou kulisu pro simulátor. Tady je ukázka neuměle namluveného zvuku. Nic moc,ale pořád lepší než rádiové ticho provozované FS9 .

Samotný simulátor Alcy doznal pouze minimálních přírůstků. Asi dva nebo tři dny jsem totiž věnoval programování. Kdy jsem testovací režimy simulátoru resp. výpisy proměnných přepsal z ovládání klávesnicí do subrutin MFD panelů. Takže budou nyní přístupné i ze simulátoru. Je to taková zdánlivě nic neříkající a neznamenající prkotina. Ale ve skutečnosti hodně důležitá věc už jenom kvůli vyčištění a zpřehlednění struktury programu. No, žádný obrázek této věci nemám, tak mi zkrátka budete muset asi věřit :-)


6.11.2016 - venku je už opravdu hnusně a tak jsem se mohl věnovat simulátorům. Nejdřív jsem několik hodin zkoušel oživit více pohledů za pomoci WideView. Výsledky nejsou nijak oslňující, ale je možné že to bude opravdu fungovat. Jen je na tom ještě hodně práce a bude to chtít asi lepší počítače, než momentálně mám. Idea je nepoužívat datový projektor a jedno plátno ale vše časem rozhodit na tři nebo více větších televizí. No uvidíme, jak to dopadne. Potom jsem se k večeru dostal k PéeFMce a konečně zapojil podvozek a klapky včetně základních panelů. Probíhá redukce ovládacího programu. Protože přístrojovka bude skutečná a nikoliv na monitoru bude vše jednodušší a přehlednější. Tedy alespoň doufám. Takže lze miginu již nastartovat a ovládat podvozek a klapky opět přes panely. Ještě zbývá hodně dozapojit a i vytisknout, aby jsem se dostal na úroveň loňské zimy. Ale pořád se mi nová verze panelů líbí. Pepek udělal další úžasné miginy a tak lety jsou už veselé a neprobíhají na prázdném letišti. FSRecorder je bájo hračka :-)


5.11.2016 - stala se mi taková zvláštní věc. Naprosto jsem se ztratil ve svých tiscích. Kde co je a jak se to jmenuje a co jsem vlastně už udělal a co ještě ne. A tak jsem si musel sestavit katalogový list tištěné sestavy Alcy. A definitivně jsem tak pochopil, proč si v Aeru do jednotlivých dílů rozkreslují celé letadlo. A že taková kniha je velmi užitečnou pomůckou pro nebožáky, který nedej bože musí na skutečném éru něco vyměnit nebo spravit :-)


1.11.2016 - slíbená fotografie severní vývojové dílně - začal jsem nasazovat a zapojovat panel klapek :-)


30.10.2016 - každý sbíráme něco jiného, co považujeme pro sebe za důležité. Zjistil jsem, že moje přítelkyně sbírá rezavé kocoury, neboť nám přibyly dva nové exempláře. Vpravo vesnické strašidlo Zikeš, které se poprvé před zimou nastěhovalo na stálo do domečku. Vlevo dvě nové rezaté příšery. Jedna se jmenuje Garfield a druhá něco jako Václav, nebo tak podobně. Poprvé už prostě nepoberu všechna jména našich mazlíčků a když napočítám v době krmení do deseti, je vše v pořádku. Pokud je číslo vyšší, tak se vetřela na krmení cizí bestie. Ale teď babo raď, sakra která to je ?

Na půdičce proběhla velká několika týdenní reorganizace, úklid a redukce všech předmětů a simulátorů. Ty zase sbírám já :-) Větší část modelů letadel půjde z baráku pryč a nechám si jenom ty, které se mi líbí. Tím pádem z půdičky vznikne časem i obyvatelná místnost a na simulátor Alcy je najednou spousta místa. Zřejmě definitivně proběhlo rozmístění počítačů. Dva simulátorové budou umístěny přímo v simulátoru a PC pro FS9 bude oddělené. K tomuto PC zřejmě přibudou ještě dva další pro pohledy do stran, propojené pomocí WideView. Proběhlo odstrojení kokpitu od všech panelů a jak vznikne nová kompaktní přístrojová deska, bude zasazená do simulátoru. Dopoledne jsem rozchodil tři základní PC a sesíťoval. Počítače makají, teď jenom udělat tu přístrojovku. No snad na jaře bude hotová. Vývoj se neustále neuvěřitelně protahuje a poločas zásadních přestaveb se snižuje už pomalu na měsíce a týdny. No jediné co to ospravedlňuje je ten fakt, že nová palubka je opět o třídu výše než ta stará. A dá se vytisknout :-)

Úklid půdičky znamená i další skvělou věc. Jestliže doteď jsem byl rád když jsem našel mezi všemi krámy půl metru čtverečního a na koleně mězi tím něco upižlal či uřízl pro simulátor, včera se to zásadně změnilo. Po mnoha a mnoha letech jsem si sestavil v uvolněném prostoru ze zbytků materiálu pracovní stůl. Na kterém nyní zbývá místo nejen abych si na něj něco položil, ale dokonce na tom mohl i mírně popracovat. Tak takový přepychový luxus jsem vážně už mnoho let neměl ;-)

Pepek se statečně pustil do přidávání dalších mašin PFM do FS9. Takže jsem ihned musel jeho dílo odzkoušet - jako vždy je to skvělé ! Je to sice blbost, ale mám prostě radost když mi na stojánce stojí mašiny různých sériových čísel a ne klony jednoho čísla. Pravda, na tomto letišti a v tomto složení se patrně nikdy ve skutečnosti nepotkaly. Ale nevadí, i tak to je pěkné :-) Skoro dvacítka nových mašin už se mi zabydlela pěkně na disku. Fakt pěkný Pepku a díky jako vždy !

K večeru jsem se KONEČNĚ dostal k zapojení prvního nového panelu pro miginu. Kabely z Číny spolu s tištěným panelem a redukcí konektoru se patrně osvědčí. Takhle to asi půjde a i na Pepkově simulátoru by to mělo být k zapojení bez větších obtíží - tedy alespoň doufám. Rozdíl od předchozí verze panelů z loňské zimy a nárůst kvality je opět velmi znatelný :-)

A dnešní den uzavřeme pohledem na to jak spinkají naše krucišky. První, druhá, třetí, čtvrtá v jednom zatepleném chumlu - asi se už chystají na zimu. Prosím pěkně nebudit naše čtyřhlavé dráče - zrovna hajá :-)


29.10.2016 - jde to pomalu, ale jde to. Každý tisk teď trvá 2 - 6 hodin takže se to vrství opravdu jenom hlemýždím tempem. Každopádně jisté pokroky na obou palubních deskách jsou zřejmé. K tomu jsem se vrátil k úpravám programu na Alce. Po roce prací mi kleslo FPS na nepoužitelných 5-10 snímků a tak jsem po delším dumání odhalil, že posílat každou vteřinu bratru tisíc znaků na Arduina není ten pravý programátorský "majstrštyk". K nejnutnější úpravě tak došlo a FPS se zvedlo. Stejně mě čeká nepřeberné množství úprav pro přechod na redukovanou koncepci simulátoru. Oživil jsem také plně HUD a opět dokáže navádět radarem za pomocí čtverečku na HUDu až přími k cíli. Je to značně lepší řešení než pořád čumákovat dolů na MFD obrazovku radaru a polohu a výšku cíle neustále porovnávat s HUDem. Sice nechápu proč na HUDu v režimu zaměření cíle chybí nutné údaje (umělý horizont, dálka cíle apod. což je více než komplikace pro pilota provádějící vzdušný přepad) a tak musím ještě ověřit, jestli mi tady něco neuniklo. Stejně tak už se mi několik roků honí v hlavě otázka proč Alca nemá Natašu nebo Betty, protože jsem nikde nenarazil na nejmenším zmínku o tomto systému. Třeba mi i tady něco podstatného uniká :-( A v hlavě se mi zatím pomalu skládá, co od té věci budu vlastně chtít. Jakmile mě počasí vyžene ze zahrady i půdičky to samé mě čeká na migině. Zcela překopat na novou koncepci. Pepek mezitím začal tvořit další skvělé PFM mašiny, ze kterých se složí provoz pro simulátor. Tisk palubky i zde pokročil a jak mě po výplatě zbyde nějaká koruna na sprej, pořídím palubce i kabátek :-) Myslím, že to vše bude vypadat celkem k světu ;-)


19.10.2016 - tiskárna zase vyplivla kus palubní desky pro Alcu. Novinkou ve vývoji je pokus umístit celou palubku na překližkový panel, který bude její nosnou částí. Kdy vše ostatní bude vytištěné a Arduina budou umístěny zezadu na překližce. A vznikne tak jeden kompaktní celek. Zda se to vskutku povede to se teprve uvidí :-)


17.10.2016 - tak jsem sesadil programovací přípravek do tří funkčních PC tak, jak by to mělo celé běhat. Nyní se teda budu soustředit na dodělání resp. vývoj přístrojové desky tištěné na 3D průšovic zázraku a patrně i na postupný vývoj první mise. Takže to nyní umí vše, co to umělo již před rokem. Jen hardware je zcela nový. Není to už šílená změť drátů ve které se nikdo nevyzná. A také vzhled panelů díky 3D tisku je přece jenom mírně lákavější. No jdeme dělat dál, snad z té hračky jednou opravdu něco bude :-)


14.10.2016 - když jsem se na Arduina vyspal do růžova, tak bylo potom v podstatě hned jasné v čem jejich vzpoura spočívá. Zřejmě vzhledem k mému neumění programovat a zadávání hraničních příkazů, které chudinky musí zkousávat došlo k jedné věci. Každé Arduino se začalo chovat na stejném hardwaru a se stejným programem naprosto rozdílně. Tak stačilo najít kousek, který můj pokus o program prováděl mě vyhovujícím způsobem a bylo po starostech. Takže jsem neodolal a na displejích z číny si zkusím zaimprovizovat zcela jednoduchým způsobem na variaci B737 NG. Protože s přímým nakupováním v Číně by to měl být fakt hodně levnýýý kousek hardwaru. Tak to zkrátka zkusím. Hmmm, to už pár let nebylo, Že by to do třetice konečně vyšlo . . . . :-)

Tak jsem se konečně odhodlal k dalšímu nutnému kroku, který jsem dost dlouho odkládal. Rozebrání starší verze kokpitu Alcy. Poté co jsem se zamyslel nad starým kokpitem jsem musel připustit, že bratru téměř deset počítadel na jeden simulátor je přece jenom krapet moc. Ono ostatně i pohled na změť kabelů, která starý simulátor obsluhovala vyvolá přinejmenším zděšení. V tomhle najít chybu ? Vyloučeno ! Arduina a vůbec skvělý Láďův systém desek a konektorů vše značně zjednodušil a zpřehlednil. Na nové verzi simulátoru si zkusíme vystačit s počítači třemi. Celé to prostě zkusím značně zjednodušit. V hlavě se mi pomalu rodí nová koncepce misí simulátoru a jak zbyde chvilenka času zkusím ji pomalu začít tvořit. Něco z toho co uměl starý sim sice už v nové verzi vytvořit nepůjde. Ale doufám že vše vynahradí vlastnosti nových misí, které naopak nebyly aplikovatelné ve verzi staré. No nazdar. To zas bude mišmaš !


8.10.2016 - tak opět mírně pokročil prototyp MFD. To je jediná dobrá zpráva. Protože vývoj tohoto kousku se ještě hodně dlouho potáááhneeéé. Nebude to až tak jednoduché a bude třeba řešit ještě řadu věcí. A když jsem se pokusil nasadit doma do provozu krásné sériové dipleje, která objevila severní vývojová dílna - tak jsem zle pohořel. Včera a dneska jsem do toho šťouchal po dvou hodinách. To co dosud běželo zcela bez problémů již neběží pro jistotu vůbec. A chvílemi mi úplně vypadla sériová komunikace s Arduiny. Naprosto bez zřejmých důvodů. Nechávám toho, jdu dělat něco jiného. Nemám naprosto tušení, co se to zase děje. Takovou vzpouru Arduin jsem tedy ještě nezažil :-( Snad mě přes den napadne, z které strany do toho mám začít šťouchat. Protože teď už mě vážně nenapadá vůbec nic :-(


5.10.2016 - kreslím a tisknu jak mourovatej a výsledky nejsou moc vidět. Zase jedna nudná fáze vývoje, kdy se jen furt maká a nic moc nového není. Tak tedy alespoň posílám pozdrav severní vývojové kanceláři následujícíma fotografiemi. Rámeček na MFD se dostal do první vývojové fáze prototypu. No ještě několikrát se vše bude předělávat a různě dolaďovat, holt to potrvá. A dostal jsem "vylejzrovanou" další část štítků panelů. Jedna sada pro Alcu poputuje na severní obludu :-)


26.9.2016 - na severu se hnul projekt sesterské Alcy. Dělá mi to velkou radost a nevypadá to vůbec špatně :-)

A výtisky palubního panelu pro Alcu zaznamenaly také mírný pokrok. Vypadá to přece jenom lépe, než když jsem to sochal ručně. A sice jen veeeelmiiii pomaluuuu, ale přece jen už v podstatě bez další významné práce se dají tisknout další kokpity. Tohle je fakt jak ze Startreku, ještě před pár lety naprosto nepředstavitelná věc. Vlastním funkční replikátor. Jen to knedlo-vepřo-zélo a k tomu jedno malý pivo to k obědu zatím užmoulat neumí :-)


23.9.2016 - nejdřív vyřešíme kompetenční spory o žrádlo, které má Goldinka a Mařenkou. Potom se podíváme na to, co vše považují koťata za bááááječnou žůůůžo prolézačku. No a nakonec se podíváme na další věc, kterou zkouším s páně Průšovým zázrakem vyrobit. Tentokrát se jedná o výtisk celého přístrojového panelu pro miginu. Výsledky jsou celkem potěšující s čím souhlasí i koťata. Člověčí táto to je přece báječná hračka k ulovení :-)


19.9.2016 - tak se dneska budemem věnovat jenom zvířátkům. Čtvrté kotě je zpátky doma. Nové paničce vyhrabávalo květináče, brousilo si drápky o křesla a nepomohl ani pokus pořídit kotěti z prstů ostříhaných rukavic návleky na packy. Kdo by to byl čekal, že to kotě bude dělat :-) Tak už je zase zpátky doma. Z čehož má velkou radost Goldinka, které postupně očuchávají packy už zase všechny čtyři koťata ;-) Malé krucišky se nám už zase všechny válejí doma :-)


16.9.2016 - na jednu drobnost jsem pozapomněl, takže tady je. Vytištěné panely pro Alcu dostaly první vygravírované popisy. No jak to udělat ještě lépe mě v této chvíli fakt už nenapadá. Nenapadá . . . Nenapadá ? Hmm, vlastně jsem si vzpomněl že kecám. Protože všechny právě vyrobené panely trpí proti skutečné Alce nejméně dvěmi zásadními vadami. Takže za rok, za dva se bude zase vše předělávat ;-) A to je ten pokrok, pokrok, pokrok, že jsme zase o krok, o krok o krok dál. Snad mi klasik promine, že jsem ho zde právě neuměle z hlavy citoval :-)

I migina opět utrpěla malý pokrok. Začínám se připravovat na dlouhé zimní večery. Kdy si budu moci hrát a hrát a hrát. Takže vzniká další pokus o zkušební panely pro vývoj miginy. Minulá verze se hrubě neosvědčila a čeká ji likvidaci. Tak teď to snad bude alespoň mírně použitelné. Nu uvidíme, uvidíme . . .


13.9.2016 - uff - tak programovací přípravek je po převodu na novou verzi jak elektroniky tak i má i krásnou bedničku :-) Konečně jsem si při záletu krásně užil a vše funguje tak, jako tomu bylo dříve. No není to úplně špatné :-)


9.9.2016 - tak tohle je poslední fotka Honzíka. Táta od koťat se ztratil, rozplynul a nikdy už se nevrátil zpátky :-( Koťata už také jsou jenom tři, protože jedno šlo do své nové rodiny. Tak se tlapkají okolo baráčku a vyráží na průzkumy do velkého, neznámého a také pro ně velmi nebezpečného světa.

Sbírka nových panelů pro miginu se také pomalu, ale jistě rozrůstá :-)

Programovací přípravek Alcy se již velmi blíží k původnímu stavu před rekonstrukcí. Nově je připojené varovné tablo.


3.9.2016 - tak tedy musím po záruční opravě složit velkou, ale opravdu VELKOU poklonu páně průšově MK2. Holka se snaží a tiskne jako o život. Je neuvěřitelné, jaký pokrok je mezi verzí z letošního jara oproti předchozímu, loňskému typu. A jelikož stále tisknu každý den souběžně na obou typech, tak to fakt porovnat můžu :-) Tak tady je to co mi dělá pro miginu. Vývoj je sice teprve stále v počátcích (hmm už asi druhým rokem) ale výsledky jsou mírně povzbudivé.

No a přípravek na programování Alcy se pomalu blíží ke stavu plné funkčnosti. Tedy myšleno ke stavu předchozímu stojánku na panely. Který jsem už ani nevím před jak dlouhou dobou opět rozmetal na atomy (jak je ostatně mým dobrým dlouholetým zvykem) a začal s vývojem od nuly. Jako vždy když započnu se svým dílem tak se domnívám, že toto, TOTO je opravdu výrobek finální. Tak uvidíme, jak dlouho mě tento dojem vydrží. Mám o tom jisté pochybnosti, neb se dobře znám :-) No ale řekněte, nevypadá to docela pěkně ;-) Takže posílám pozdrav do severní vývojové dílny. Která stále vymýšlí nové a krásné ptákoviny a bez ní by toto drobné dílko bylo absolutně nemyslitelné. Ahoj Laďo :-)


28.8.2016 - koťata byla vypuštěna z dosavadního příbytku do volného prostoru. Válejí se s mámou a je jim blaze. Tak doufejme, že jim to chvilku vydrží :-) Jinak jsem věnoval konečně jeden den pracem na dalekohledu. Motory se hýbou a zdá se, že přístup přes Team Viewer bude fungovat. To jsou nadějné výsledky. Teď budu číhat až vyleze Měsíc, abych na něm dalekohled s tou jednoduchou WEB kamerou co tam je provizorně je řádně odzkoušel :-)


26.8.2016 - v tiskové frontě na 3D tiskárně se dostalo i na nějaké hračky pro miginu. Zima se také nezadržitelně blíží, takže nejvyšší čas pomalu začít i s pracemi na druhém simulátoru :-)


22.8.2016 - projekt Alcy se dostal do divácky velmi nudné fáze.Tiskárna tiskne co bylo vymyšleno a severní vývojová dílna pracuje na koncepci dalších panelů. Takže se v podstatě nic neděje, až na to, že tisknu pájím a sestavuji jako mourovatý. Původní čtvrt roku starý odhad, že bych plně zaměstnal tři 3D tiskárny se ukazuje jako přiměřený. Dvě tiskárny makají v podstatě celý den a tisková fronta se příliš nezmenšuje. Panel motor a nouze co je na obrázku dostal nové bezpečnostní kryty spínačů. Příliš se mi to nelíbí a je to hodně nepřirozené, ale není čas se tím nyní v současnosti dále zabývat. Vývoj musí běžet dál i když za sebou zanechává někdy ne příliš dobře udělané hračky. Dorazili jsme prostě do fáze, kdy čím dál tím víc děláme, tím vzdálenější se nám jeví uvedení simulátorů do provozu. Vlastně jedna dobrá zpráva. Zapojil jsem do zkušebního přípravku panel hlavního rozvaděče. Už podruhé mě fascinovala, jak je kupodivu celá koncepce dobře vymyšlená. Vše běžela naprosto hladce a bez problémů, komfort jak při sestavování hardwaru, tak při adaptaci Arduinového programu je parádní. Do podzimu by programovací přípravek po své totální rekonstrukci měl zase začít "létat". Docela se na to těším, protože čím více dělám na obou projektech, tím méně zbývá času na "létání". A tak jsem rád, když alespoň jednou do měsíce si udělám krátký okruh.


17.8.2016 - tiskárna po opravě tiskne naprosto bez problémů. Chudák se téměř nezastaví a tak se v tiskové frontě konečně dostalo i na miginu. Začal vznikat první panel, hurá !

Táta a máma se válejí v pelechu, znavený náročným kočičím životem.


12.8.2016 - tak tiskárna je od Průšů opravená a tiskne jako vzteklá. Tentokrát musím pět na Průši samou chválu. Dostal jsem novou podložku a ještě špulku filamentu navíc. Dneska se sice zase ucpala část před tryskou a musel jsem jí prošťouchávat drátem, asi je na to eMKá dvojka citlivější než verze předešlá. Ale po dvou dnech tisku zatím spokojenost. Na obrázcích je vidět, jak jsem začal pracovat na panelu motoru a nouzí. Fotky posílám s pozdravem na sever :-)


11.8.2016 - jo a abych nezapomněl. Na severu začaly práce na druhém kokpitu Alcy. Tak ať nám to pěkně "lítá" :-)


10.8.2016 - Tak zase něco málo nového. Nejdříve se zmíním o tiskárně. Když jsem si pro ní došel po opravě, tak mi technik hrdě hlásil že vyměnil pindu a tiskne to zase skvěle. Mám pocit že mi dokonce dal i novou podložku. Tak jsem se jen pro jistotu zeptal, zda srovnali i osy X a Y jak jsem o tom hovořil při přejímce do opravy s jeho kolegou a on se na mě jenom nechápavě díval. Dovedl mě k tiskárně, kde se skvěl velký nápis OK a dal se přesvědčit a aby se seshora na tiskárnu podíval. No a nebylo to zrovna OK, osy dál házely chybu o cca 2 mm. Což o to, drakovi nevadí, že bude mít ocas o kus vedle, ale u těch mých zatracených beden to už zkrátka vidět je. Tak jsem poděkoval a zase odešel.

Nutno ovšem podotknout, že jinak chování zaměstnanců páně Průši během reklamace musím hodnotit pozitivně. Mám takové matné tušení že díky zájmu o novou tiskárnu mají opravdu docela napilno a asi nestíhají. Přesto jsou ochotní a vstřícní, jen zkrátka nový produkt logicky má také nové mouchy a vlastně si ani nejsem jistý jestli tenhle výrobek má nějakou srovnatelnou konkurenci co se týče tiskové plochy, rychlosti tisku, bezúdržbové podložky a autokalibrace. Jak jsou všechny chyby které se nastřádaly na mém kusu tiskárny únavné, nemluvě o tom že vláčet samotnou tiskárnu autobusy a jinými povozy po českých luzích a hájích mě docela zmáhá, tak mě Průša svými tiskárnami katapultoval z dílny na koleně na úroveň malé manufaktury. Bez téhle tiskárny už ani ránu, jen se prostě u toho trochu nalítám. Protože představa, že bych svěřil tiskárnu jakkémukoliv dopravci je pro mě neakceptovatelná (zaměstnanci pošty jsou například bohužel vnitřně přesvědčeni o tom, že házet balíky je normální a pokud to balík nevydrží tak je to jeho chyba). No dost už mrzoutského mrmlání a zkusím, zda se při dalším pokusu podaří opravenou tiskárnu už skutečně vyzvednout.

No a na důkaz toho jak je tiskárna úžasná jsou tu dva nové obrázky. Zrušil jsem na programovací Alce starý stojan i s panely a začal nasazovat nové vytištěné stojany a nové panely. Na bednách ta chyba 2 mm z nesrovnaných os není příliš vyditelná a neobtěžuje a všechny další výtisky byly naštěstí jen první prototypy. Láďovi tišťáky jsou vynikající a chybí zatím vygravírované panely. Zmizela šílená změť drátů a vše je teď docela čistě udělané a hlavně se tady už budou hledat chyby daleko jednodušeji. Nemluvě o tom, že pokud nevadí velmi hrubým odhadem nějakých 70-90 hodin tisku tak se vše dá už opravdu dělat v malé sérii.


3.8.2016 - tak nejdřív kočičí koutek. Honzík se seznamuje s koťaty - táto pojď se kouknout co jsi to provedl. A Mařenka na slepičárně s oblibou sedává pod ochranou sítí a hraje si tady na kočkoZora.

Goldinka zase nešťastně demostruje - koukněte, kde se ta zatracená kočka všude válí. A já tu mám pro sebe tenhle sotva malinkatej koutek !

No a záležitost nejveselejší - průšova MK2. Do neděle běhala jako z praku. Jakmile jsem ji v duchu pochválil, přestal jít zavádět filament. Po dvou chatovacích kolečkách s podporou se řešení našlo. Musí se odklopit zaváděcí kladka a surovou silou prošťouchnout zapečenou hmotu filamentu. Jakmile jsem se zaradoval, že mohu tisknout okamžitě si ta věc vymyslela další problém. Kalibrační sonda přestala brát v potaz kde začíná podložka a snaží se vší silou prodrat až k zemskému jádru, což se jí logicky nedaří. Jen mám nový kráter v podložce na tisknutí. Rad podpory bylo několik včetně nahrání nového firmwaru. Což také nejde udělat protože ačkoliv jsem celkem postupně na 3 PC nainstaloval nově ovladače a soft tak ke kontrolnímu softwaru lze tiskárnu připojit bez sebemenších problémů, ale k softík na nahrání firmwaru prostě žádnou tiskárnu nenajde. Tady podpora kapitulovala (taky to byl celý ztracený půlden) a já musím tu věc odvláčet zpět k výrobci. Takže jsem bez tiskárny, čeká mě únavné přenášení a pašování té věci do busu kam se díky rozměrům téměř nevejde. A poslední zdařilý žert je vidět na fotografii. Na straně 16 uživatelského manuálu by jste nalezli poznámku, jak důležité je mít nikoliv filipa, ale osy kolmo na sebe. S další poznámkou, že toto ověření platí pouze pro doma sestavené tiskárny. Dovolím si poznamenat, že v mém případě to platí i pro tiskárnu dodanou výrobcem. Pro mě zase platí to, že mám docela dlouhé vedení. Ačkoliv jsem si této skutečnosti všiml řádově ve dnech po zakoupení tiskárny teprve nyní mi docvaklo co to znamená. VEŠKERÉ tisky nejsou kolmé a NAPROSTO VŠE co jsem dosud zhruba na dvou cívkách struny vytiskl je křivě jako prase. Odchylka je zde v milimetrech. Takže když jsem s koupí tiskárny čekal několik týdnů a předpokládal že za tu dobu ve výrobě vychytají drobné mouchy opak je pravdou. Ta věc je na jednu stranu úžasná, neuvěřitelně výkonná a nemůžu bez ní žít. A na stranu druhou se na ní projevuje chyba za chybou a místo abych tisknul tak s ní ztrácím čas a jsem z toho značně rozladěný. Ta věc prostě nefunguje tak jak by měla, doufejme že se jedná o jeden jediný kus, který přistál zrovna smolně na mém stole (když si vzpomenu že na školení co by první jsem si mohl ze tří tiskáren vybrat tu svojí správnou princeznu Zlatovlásku a šáhnul jsem po tomhle kusu tak se mám chuť dodatečně mlátit přes packy). Předchozí verze tiskárny tiskne a tiskne naprosto spolehlivě a neúnavně a teprve když něco HODNĚ zkazím já tak následně tisk nevyjde. Tady je to naopak. Vždycky si ta mrcha vymyslí nový trik proč nebude fungovat. Ach jo. Takže všechny simulátory opět naberou zpoždění nejméně v týdnech a doufejmě že ne v měsících. Ach jo :-(


22.7.2016 - při návštěvě východního vznikajícího sesterského simulátoru jsem neodolal porovnat skutečný přístroj a vytištěný přístroj. Také jsem zkusil zasadit vytištěnou hračku do originálního panelu. No asi se to dá u naší hračky použít, skutečné éro naštěstí stavět nebudeme :-) Ve výsledku tedy velice mírná spokojenost.

No a do programovacího přípravku do Alcy byl nasazený naostro první panel s PWM řízením jasu signalizačních tabel. Levné čínské LEDky s novou technologií sice nedosahují svítivosti předchozí verze ručně vyráběných tabel. Ale výrazně jednoduchá konstrukce, možnost vyrábět panel nyní malosériově, levná cena a možnost plynulého regulace jasu ve výsledku vše posouvá kapku někam jinam. Mno, tak to bychom měli a teď zbývá nakreslit a vyrobit za pomoci vylepšené technologie už asi po stopadesátéprvé celý kokpit od začátku znovu :-) Všichni jsou blázen, jenom já jsem letadlo, protože stejně asi málokdo poznáte která verze panelu je na spodních fotografiích ta nová a zcela úžasná ;-)

Tak a na závěr fotka dnes sestaveného tuším že čtvrtého kusu ovladače podvozku. Tiskárny tisknou a tisknou a nikdo jim ještě neřekl hrnečku dost :-)

A na závěr pohled na Zubejdiny miminka, abychom si od simulátorů alespoň na chvíli odpočinuli.


17.7.2016 - tak to shrneme. Minulou sobotu a neděli bylo vedro a tak se kočky a stádo našich králíků chladilo kde se dalo.

Pak mě průšův zázrak po dnu a půl perfektní práce začal systematicky a opakovaně na jednom místě čtyř centimetrů čtverečních přestal pokládat strunu resp. začal ji házet do vzduchu. Což mě znechutilo a tak jsem z dosud vytisknutých věcí sestavil zkušební stojan pro Alcu. Když jsem volal na podporu průšovi tak mě odmítli dát technika na konzultaci a a slíbili, že mi zavolá. Dosud se samozřejmě neozval, což mě znechutilo ještě víc a dosavadní nadšení z této firmy se jaksi vytratilo.

Zubejdu jsem další týden přestěhoval i s koťaty z půdičky do přízemí. zatím se jí naštěstí daří dobře a koťata rostou jako z vody :-)

Potom se další den průšův zázrak samovolně rozchodil a chyba se vytratila do neznáma. Naštěstí. Protože podpory bych se asi hned tak nedočkal. Průšův zázrak má ještě jeden nedostatek. Při uživatelské manipulaci lze pomocí ovládání vyrýt do podložky rýhu, protože není ošetřený pohyb tiskové hlavy pod nulovou úroveň. No a tím kritika končí. Jinak totiž musím říct, že verze Mk II je zcela někde jinde než verze předchozí a její výkon vysoce překonává předchozí typ. Nárůst v rychlosti tisku je neuvěřitelný stejně jako zvětšení tiskové plochy nyní umožňuje rozsáhlé tisky. Jen z té autokalibrace zatím nadšený nejsem, protože minimálně můj kus tiskárny má minimálně dva brouky, které se doufám nebudou často opakovat. No uvidíme, takže dojmy prozatím hodně smíšené. Začal jsem tiskárně dělat pelíšek, aby přežila v místnosti kde se topí a pobíhá tu stádo koček :-) A protože mi šéf zkritizoval první zkušební stojan, přes sobotu a neděli jsem vytisknul další kus zcela nové verze. Tiskárna se jen jednou zase pokusila zarýt pod podložku a jinak seká latinu. Tak snad to bude dobrý, protože nebýt těchto drobných nedostatků by to byla bezchybná hračka :-)


7.7.2016 - po výběhu nám běhá králičí školka a Zubejda má čtyři koťata. Slepice mají nový kurník a po mnoha dnech a hodinách pokusů mi začíná běhat první budík na miginu. Takhle shrnutý na obrázcích je to docela fajn a vypadá to jednoduše. Ve skutečnosti všechny moje zoufalé pokusy o to aby se vše zdařilo dobře popisuje knížka Kariéra Dr. Gézy TAMHLETOHO, ve které se píše zhruba toto : " Když je destilovaná voda čistá a neplavou v ní řasy. Když v kyselině solné není železo. Když je louh sodný pěkně v plátcích a není z něho mazlavá kaše. Když zlatý křeček není těhotný. Když je nádobí čísté. Když, když když.

Takže v mém případě. to znělo zhruba takto. Když je napájení Arduina přivedeno externím zdrojem. Když nepřekročíme kritický kmitočet krokového motoru. Když mi konečně dojde, že nula je také číslo. Když vždycky počkáme až se v Arduinu po aktivaci sériovým monitorem usadí můj program a začne korektně pracovat. Když přestanu být konečně líný a starý displej co mi zbyl z MCP B737NG nasadím pro výpis proměnných a tak už nemusím jenom hádat co se mi to mele v Arduinu. Když vygoogluju tabulku s osmitaktním řízením krokového motoru. Když konečně zvětším FPS na řídícím programu. Když, když, když.

Takže ve výsledku to bude patrně použitelné i když je stále vidět jak se krokový motor pohybuje a není to zcela plynulé. A tak nakonec malý bubáci jsou spokojený, Zubejda i koťata jsou spokojený, slepici jsou spokojený a tak já konec konců tedy také. Byla to zase vydařená dovolená :-)


27.6.2016 - tak tu máme nějaké menší novinky zprostředka dovolené. Nová světelná tabla jsou připravená včetně nového řídícího systému využívající PWM piny Arduina k operačnímu testování na přípravku na programování Alcy. Měl bych se k tomu dostat někdy příští měsíc, docela se na to těším. Regulace běhá naprosto plynule od minima, které by mělo být použitelné pro noční simulaci až k maximálním hodnotám.

A taky jsem se na pár hodin dostal k Migině. Vytiskl jsem si zkušební stojánek pro přístroje a udělal nové budíky. Rozhodnul jsem se, že i složitější přístroje nejdřív začnu testovat jako jednoručičkové. A pokud se to povede a bude fungovat tak se to bude zkrátka časem dodělávat. Teď je vše připraveno k testování a jsem velice zvědavý, jestli to opravdu bude fungovat. Chtěl bych se k tomu dostat ještě tento týden, ale uvidím jak na tom budu s časem a energií. Taky i na tuhle legraci se dost těším :-)

A v první části dovolené při hlídání šumavského psa a kocoura jsem si s sebou jako ten největší trotl dotáhl v baťohu autobusem počítač a monitor (moje verze cestovního notebooku :-) a nakreslil spostu budoucích dílů pro Alcu. Průšův zázrak se má v následujících týdnech a měsících zkrátka na co těšit :-)

A teď mě omluvte, odcházím budovat kurník pro naše mírně přerostlá kuřata. Takže tu snad bude chvilku klid a nebudu tu s ničím dalším otravovat ;-)


13.6.2016 - stručně a popořadě. Když jsem se vrátil po víkendové službě domů tak mě v domečku čekala tlupa hladových koček a v jídelně mě vznikla docela slušná kočičí zácpa. Další den jsem přestěhoval všechny věci na půdičce. Ty které bylo vlevo jsem dal vpravo a ty které byly původně vpravo skončily vlevo. Vzniklo mě tak místo pro další kokpity. Vytiskl jsem zkušební rám pro uložení panelů, který zatím naprosto za nic nestojí a je naprosto nepoužitelný. Čeká mě tak opět delší vývoj se spoustou pokusů. A představuji první předsériový výtisk panelu podvozku. No a nakonec na poslední fotce je sestava rámu a podvozku zkušebně nasazená do kokpitu.


10.6.2016 - Všechno špatně, zpátky na stromy. Začal probíhat downgrade simulátoru. Deska odstrojená a podniknu pokus jí začít tisknout na 3D tiskárně. Tiskárna je přece jen krapet přesnější, než moje třesoucí se pacičky. Protože ta hrůza co vznikala byla vskutku velmi obludná. Zda se to zadaří je věc ještě nejistá, ale zdá se mi že jsem Pata a Mata stavícího mýma vlastníma ručičkama tento simulátor zarazil právě včas. Ba skoro až na poslední chvíli. Při odstrojování dosavadní práce mě až zarazilo, jak jsem to byl všechno schopen sbastlit. Ó hrůzo všech hrůz !

Jinak snad už příští týden dotáhnu do konce první díl pro Alcu a to páku podvozku. Průšova mašinka tiskne a tiskne a já pořád dokola dolaďuji jednotlivé díly, aby to fungovalo. Včera to konečně dalo první opravdu použitelný výsledek no a já myslím, že to vůbec není špatné. Když se bude hodně dařit, tak tu věc příští týden představím :-)

A ještě jedna zpráva z vývoje. Díky severní dílně pracující na plné obrátky a chrlící nápad za nápadem se zdá vyřešen jeden drobný problém. A to regulace jasu LEDek. Zdánlivá maličkost zabrala několik týdnů pokusů. Než jsme zjistili že využití PWM portů Arduina je přece jenom nejlepším řešením. Takže opět zahodit všechny dosud udělané tišťáky, na severu vytvořit nový shield pro Arduino, dramaticky navýšit počet Arduin použitých pro výstup, vrátit se ve vývoji už po několikáté o týdny zpět, ale výsledek by to měl všechno ospravedlnit. Simulátor by měl být ve výsledku plně schopen nočních letů a regulace jasu by měla pracovat v celém barevném spektru souhlasně. Hmm, kolik práce a pokusů se za takovou samozřejmostí skrývá, ale co. Je to skvělá zábava a kdo si hraje nezlobí :-) Na pracovním stole mi už přes týden tahle záležitost běhá ve zkušebním zapojení naprosto skvostně.

A ještě jeden pozdrav na sever. V koutku půdičku už leží připravené díly na modul 1 pro další dva vznikající simulátory. Malosériová výroba se definitivně rozběhla. Co k tomu dodat ? Asi jenom jedno jediné : "Všichni jsou blázni, jenom já jsem letadlo" ;-)

A poslední pozdrav je dnes z kočičího ležení. Mladá Zubejda se spustila a zřejmě čeká koťata. Mňau, aneb jak pravil klasik : "Haló, haló, proč je koček málo :-) "


29.5.2016 - V sobotu ráno jsem začal s instalací Arduin do simulátoru. Arduina, počítač i přístrojové desky se bránily všemi pacičkami a ťapkami, které našly. Ve všech krocích instalace jsem vždy udělal nějakou chybu a tak mě trvalo několik hodin než jsem tu věc přemluvil, aby začala fungovat. Poté se mě ale zmocnilo velké nadšení nejen z toho, že to konečně funguje. Všechny změny, které se díky spolupráci s mým kolegou podařilo uskutečnit celý projekt totiž posunuly do zcela nové etapy. Vše bezvadně funguje, instalace probíhá snadno (když pominu moje osobní chyby) a je to jednoduché a přehledné. Když to srovnám s verzí z roku 2014 tak je to zkrátka zcela o něčem jiném. Jo, zhruba takhle má vypadat rodící se jednoduchý domácí kokpit :-) Založil jsem nový chlíveček "Verze 2016", kde je pár fotografií ve velkém rozlišení.


27.5.2016 - 3D tiskárna se tento týden nezastavila. Pořád zkouším co ta věc umí a co já ještě zvládnu nakreslit. Výsledkem kromě řady věcí na Alcu bude patrně i modifikace simulátoru Migu. Původním záměrem bylo používat na palubku klasický LCD monitor. Potom přišlo krátké období, kdy jsem se domníval že na simulátor budu adaptovat skutečné přístroje. No a nejnovější vývojový záměr je vyzkoušet budíky vytisknout. Palivoměr na obrázku vůbec se mi sice vůbec nezamlouvá (a zatím netuším proč, musím o tom ještě dumat), ale použitelné to bude. Jo, ten má jednu ručičku. Časem přijdou na řadu přístroje složitější, kde to bude horší. A to mi ještě objevování miginy přináší neustále komplikace. Například o rychloměru jsem se po desetiletí domníval, že má jedinou ručičku. Ale ta potvora má ručičky dvě a k tomu ještě povelovou indikaci tuším že LAZURU. Takže prvním pokusným králíkem bude palivoměr, ten má ručičku fakt jenom jednu jedinou !


23.5.2016 - Tak nejdříve aktualita z domečku. Přišly kroupy a sklidily nám úrodu na zahrádce. No uvidíme - snad něco přežilo. Podařilo se mě včas uklidit slepice, králíky a kotě Zubejdu zašoupnout do domečku, takže vše živé přežilo. Jen Flíček když se vracel domů byl mírně rozladěn z toho, že ho zebou packy a musí se brodit v nánosu krup.

A teď letadlo. Na 3D tiskárně zkouším co to umí. Vlevo je vytištěný panel a vpravo starý panel sochaný ručně. Domácí 3D tisk má evidentně do dokonalosti daleko, takže se budou muset kombinovat různé technologie, aby vše vedlo k použitelnému výsledku. Každopádně nadšení z technologie 3D tisku přetrvává a dál budu zkoušet co to všechno umí vyrobit. A poslední aktualita. Dostal jsem se odpoledne na půdičku a na Alcu nasadil první panel. Ještě chvíli a začnu oživovat Arduina. Začíná se to celé pomalu rýsovat :-)


20.5.2016 - s dovolením dnes začnu citátem :

FRANTIŠEK (otevře dveře): Tatínku, promiň, že ruším, ale nezapomněl jsi, že máš dneska umřít?

HLAVSA: No jo! Ta moje hlava. A já nejsem vůbec nachystanej. Já na to zapomněl jako na smrt. Takových věcí mám zařídit. Pojď mi, chlapče, přikládat, ať máme to věštění z krku. (František přisedne ke kamnům a prohrábne je.)

. . . .

SMRTKA: Správně. Končíme. Nic novýho nerozjíždět!

Tak tahle klasika se mi vyjevila, když jsem se definitivně rozhodnul k následujícímu kroku. Project159 realizovaný pro mého chlebodárce nebude zastavěn do trupu Alcy, ale do trupu koloniálního Viperu Mk. II. Nechápu kde na to vezmu peníze a čas, ale snad alespoň jeden ze svých dětských snů bych se měl pokusit si splnit. Dokonce jsem dostal od přítelkyně svolení začít zmiji stavět v naší nové a krásné plechové garáži. Což nemá chybu. Nebo téměř nemá. Ubohému plazovi totiž bude čumáček koukat ven, neb je o kousek delší než dotyčná garáž :-)


15.5.2016 - Léto už skoro začalo a tak přišel čas se zabývat radostmi na zahradě. Goldinka pečlivě sleduje nový přírůstek na zahradě. Klepe se zimou, ale odmítá svojí pozici u nového televizního kanálu opustit. Co kdyby o něco přišla. Jedenáct pipin se nám prohání po zahradě u provizorního kurníku a rve se o žížaly. A kočka Mařenka obíhá dle jejího názoru nenápadné kruhy okolo kurníku, kuřata napjatě pozoruje a mlsně se olizuje.


10.5.2016 - Nové světelné tablo nasazeno na programovací přípravek. Je o dost lepší než původní tabla. A dorazily větší displeje na Alcu. Zelené nejsou a tak je z bílé zkouším naladit do zelena alespoň nějakou fólií.


6.5.2016 - Tak jedna starší věc - dokončena další série shieldů pro Arduino. Ještě jedna či dvě série a konečně se dostanu k přiměřenému množství desek. No a druhá úplně čerstvá věc. Dokončen tisk prvního dílu pro Alcu. Jde o prototyp světelného tabla umístěného v počtu dvou kusů nahoře na palubce Alcy. Nechť žije Průša a jeho samosebeklonovací farma. Pravda, můj první pokus má mnoho zásadních chyb a nedostatků. Ale jinak se zdá, že je tohle je to pravé ořechové pro výrobu domácích kokpitů. Jsem z toho musím přiznat - celkem dost nadšený.


1.5.2016 - Přes sobotu a neděli jsem zase dělal na Alce. Zvláštní je, že tentokrát z toho nejsem nijak zvlášť unesený. Spíše naopak. Začíná se objevovat velký množství chyb a nepřesností a opět se to zvrhává v bastlení. Asi jsem na té věci poslední dobou dělal tolik, že jsem jí docela přesycený a možná jsem i normálně utahaný. Takže když bude příští neděli pěkně, tak se asi vrhnu na trávu a na zahradu, abych si trochu pročistil hlavu :-)


29.4.2016 - Tak díky nápadu Ládi jsem zjistil, že veškeré LEDkové kontrolky jsem dělal celá léta uplně blbě. A zatímco jsem se s tím neskutečně patlal a chrochtal si blahem jak jsem úžasný, tak jsem byl po celou tu dobu ale úplně mimo mísu. Celý princip je prostý - stačí jednoduché nasvícení. Takže vyvíjená Alca dostane daleko lepší světýlka a zase se o malý kus přiblížíme originálu :-) A navíc to bude výrobně daleko jednodušší. Ať žije severní vývojová dílna a myslí i nadále za degenerovanou středočeskou pobočku !!!


25.4.2016 - Tak mě konečně zbyly peníze na novou paměťovou kartu do foťáku, která odešla. Konečně si tedy můžu "zazvířátkovat" :-) A protože se v pátek na domečku sešly všechny kočky včetně vesnických tak malá galerie. Kotě Zubejda se schovává pod keřem. Na druhém obrázku jsou nový bubáci, které jsme dostali. Protože naše králíkový letos prostě odmítají králíčky mít. Na třetí fotce je Honzík a Mařenka, která si spotřebovala další kočičí život. Chudák zřejmě potratila a byla na tom chvilku docela špatně, než se zase vzpamatovala. A konečně na čtvrtém obrázku na rohu kůlny na sebe narazili vesnický kocouři Zikeš a Flíček. Chvilku přemýšleli o tom, jestli je vhodná chvíle zase se pořádně servat. Ale potom si to rozmysleli a pokračovali každý svojí cestou.

Leatdlo na půdičce opět mírně pokročilo. Po sto letech jsem dokončil kulisu palubky před monitor a vše zkušebně osadil na letadlo. A na druhém obrázku je vidět v rohu jednoduchý stůl pro první dva simulátorový počítače. Uvědomil jsem si totiž, že je naprostá blbost strkat počítače do simulátoru. Důvody jsou v podstatě tři. Jednak je externí uložení jednodušší a počítače se snáze opravují a mění. A za druhé jsem naprosto zapomněl na to, jaká je pohoda startovat celý systém z jednoho místa, od jednoho stolu. Tenhle systém, který se naprosto osvědčil u předchozí Alcy verze 2014 by byla velká škoda opouštět. No a za třetí zkuste něco montovat na letadle, když tam furt něco vevnitř překáží.


Starší novinky